ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Izerska Łąka (Große Iserwiese)

Napisany: 2007-11-08

Izerska Łąka (Große Iserwiese)

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę

Jesienią trawy pokrywające falującym dywanem Izerską Łąkę żółkną, a nieco później przykrywa je zimowa pierzyna śniegu (fot. A. Lipin)

Na tej łące, w dolinie meandrującej Izery, gdzie z rzeką spotykają się trzy potoki: Jastrzębnik, Wrześniak i Jagnięcy Potok, usadowiła się wieś Groß-Iser. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich.

Izerska Łąka jest niezwykle cennym obszarem Gór Izerskich. Od czasów Średniowiecza tereny te penetrowane były przez tzw. Walończyków - poszukiwaczy kruszców i szlachetnych kamieni. W pobliskiej rzece znajdywano wówczas złoto, rubiny i izeryny (izerską odmianę turmalinów). W ciągu następnych stuleci o tę połać Sudetów zażarte spory toczyli przedstawiciele śląskiego rodu Schaffgotschów i czeskich Harrachów.

Jednak oprócz bogactw mineralnych Izerska Łąka posiada liczne bogactwa ze świata roślinnego i zwierzęcego, które postanowiono chronić w rezerwacie.

Budka meteorologiczna na Izerskiej Łące od czasu postawienia (1995 r.) dostarcza wiele zdumiewających danych (fot. A. Lipin)

Klimat Izerskiej Łąki ma parametry zbliżone do obszarów płn. Skandynawii i charakteryzuje się dużą ilością opadów oraz doskonałymi warunkami śniegowymi.
Jest to niewątpliwie jedno z najzimniejszych miejsc w Polsce. W grudniu temperatura spada do -30°C. Jak dotąd najniższą temperaturę odnotowano tu 29 grudnia 1996 roku, kiedy to słupek rtęci wskazał -36,6°C. Lato, którego z meteorologicznego punktu widzenia nie ma - jest chłodne. Temperaturę powyżej 15°C odnotować można średnio przez zaledwie 25 dni w roku. Znamienny rekord padł 20 lipca 1996 r. - zanotowano nad ranem -5,5°C.

Izerska Łąka to doskonałe tereny dla turystki pieszej i rowerowej, zimą zaś rewelacyjne warunki znajdują miłośnicy biegówek i psich zaprzęgów. Uroki śródgórskiej łąki: ciszę i niezmąconą naturalną przyrodę doceniają amatorzy fotografii.
Pamiętać jednak należy, że większość Izerskiej Łąki to Rezerwat ścisłej ochrony TORFOWISKA DOLINY IZERY. Poruszanie się po nim i zachowanie ściśle reglamentuje prawo chroniące najcenniejsze przyrodniczo zakątki.

Groß-Iser (Wielka Izera)

Jedynym domem jaki ocalał z dawnej Wielkiej Izery jest Nowa Szkoła (wybudowana w 1938r.), w której dziś mieści się schronisko CHATKA GÓRZYSTÓW (fot. A. Lipin)

Podobno osadę założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. Pierwszy dom miał wybudować ok. 1620 roku niejaki Tomasz, a w ślad za nim poszli jego krajanie. W 1742 roku wieś liczyła dwudziestu wiernych, należących modlących się w wiejskiej kaplicy. (obok którego świetnie funkcjonowała karczma).
Sądząc po tym, co donoszą kroniki, nie była to zapomniana wioska na końcu świata, a całkiem dobrze prosperująca osada.

Oprócz domów, których w 1880 r. było aż 38, we wsi stał młyn wodny i piekarnia. Z początkiem XX w. na Große Iserwiese stały już 43 domy mieszkalne, schronisko młodzieżowe, trzy gospody, kawiarnia, remiza i szkoła. W 1933 r. Groß-Iser liczyła 134 mieszkańców.
Lata po II wojnie światowej przyniosły wiele zmian. Najpierw pacyfikacja przez wojska sowieckie, a potem - nakaz opuszczenia przez ludność niemiecką domów.
Resztki modrzewiowych chat stały jednak do lat 60. Dziś pozostały po nich - niczym miniaturowe ruiny zamków - fundamenty wystające z zarośli i traw jakimi pokryta jest Izerska Łąka.

Wielu turystów, a nawet krajoznawców, używa na określenie Izerskiej Łąki nazwy Hala Izerska. To wprowadzone przez Tadeusza Stecia określenie jest nieuzasadnionym niczym przeszczepem z Zachodnich Karpat. Hale są na Podhalu i w Tatrach; w Bieszczadach - połoniny, a w Sudetach - łąki.
Izerska Łąka w j.czeskim nazywa się Velká Jizerská Louka, a w niemieckim Große Iserwiese.
Używajmy więc oryginalnej nazwy "IZERSKA ŁĄKA" i pamiętajmy, że jedyna hala w Górach Izerskich to spacerowa w świeradowskim Domu Zdrojowym.

Arkadiusz Lipin

Izerska Łąka

Izerska Łąka

Turystom wędrującym z Orla ukazuje się otwarta przestrzeń Izerskiej Łąki

Izerska Łąka

Wzdłuż meandrów Izery tworzą się torfowiska chronione ścisłym rezerwatem

Tagi: · schronisko · trasy rowerowe · trasy narciarskie

Linki: · Piosenka o Groß-Iser · Izerskie Bagno (Iser Moor) · Jizerka (Izerka, Klein-Iser) · www.izera.pl

© Góry Izerskie 2006-2019

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: aparatura laboratoryjna organizacja ślubów Wrocław filtry wody sprzątanie Wrocław