ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Izera

Napisany: 2007-11-08

Izera

Bez wątpienia najważniejsza rzeka w Górach Izerskich. Wszak pasmo zawdzięcza rzece nazwę

Kamieniste dno Izery pod mostem kolejowym Kolei Izerskiej (fot. A. Lipin)

Izera (cz. Jizera, niem Iser), mająca ok. 164 km, jest prawym dopływem Łaby - wpada do niej w Lázních Toušeň między Brandýsem nad Labem a Čelákovicemi. Odwadnia wschodnią część Gór Izerskich i południową część Karkonoszy, przyłączając ten obszar do zlewiska Morza Północnego. W górnym biegu meandruje przez długi ciąg torfowisk wysokich - co jest nietypowe dla górskich rzek, najczęściej pędzących szaleńczo w dół. Jej dolina na tym odcinku to do dziś jeden z najbardziej dzikich i odludnych, a przez to najbardziej malowniczych, zakątków w całych Sudetach.
Izera / Jizera na długości pierwszych 15 km stanowi starą granicę między Śląskiem a Czechami, będącą zarazem granicą między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską, a dawniej także między Niemcami a Czechosłowacją, Prusami i Austro-Węgrami... Państwa się zmieniały - Izera nie bardzo...

Dolina rzeki już w XIV-XV w. była obszarem intensywnej penetracji poszukiwaczy złota i skarbów - tzw. Walończyków. Często odnotowywali ją w swych zapiskach, dziś zwanych "Księgami Walońskimi". W wodach Izery znajdowano m.in. agaty i turmaliny. W XVII-XVIII w. dolinę rzeki na obszarze Gór Izerskich i Pogórza opanowali stali osadnicy rozwijając szklarstwo.

Woda w rzece i w zasilających ją potokach ma lekko brunatny odcień - to zasługa wypłukiwanego torfu (fot. A. Lipin)

Obszar, gdzie biją źródła rzeki był przedmiotem sporu granicznego pomiędzy dobrami gryfowskimi i frydlantckimi. Od 1537 r. śląscy i czescy panowie nie mogli rozsądzić do kogo ma należeć koryto rzeczne i okolica, którą z czasem nazwano Sporną Ziemią. Dopiero 1845 rok przyniósł zakończenie sporu - wówczas komisja graniczna podzieliła koryto na pół (więcej na ten temat w Źródła Izery).

Bogata w smaczną, górską wodę pitną Izera jest głównym źródłem zaopatrzenia Pragi.

Ciekawostką jest niewątpliwie celtyckie pochodzenie imienia rzeki - słowo "isiras" znaczy w tym starym języku tyle, co "szybki", "silny" czy "bystry".

Arkadiusz Lipin

Izera na Kobielowej Łące

Izera

To najczęściej fotografowany odcinek Górnej Izery, z uwagi na łatwy dostęp i malowniczość

Tagi: · Walończycy · szklarstwo · poszukiwacze skarbów

Linki: · Źródła Izery · Izerska Łąka (Große Iserwiese) · Piosenka o Groß-Iser

© Góry Izerskie 2006-2019

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław