ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Ciemności kryją izerską ziemię

Napisany: 2009-11-05

Ciemności kryją izerską ziemię

Mimo niewdzięcznej aury, w czeskiej Jizerce powołano do życia pierwszy w Polsce Izerski Park Ciemnego Nieba / Jizerská oblast tmavé oblohy / Izera Dark-Sky Park

Logo Izerskiego Parku Ciemnego Nieba

Międzynarodowe porozumienie podpisali nawet ci, którym nie udało się dotrzeć poprzez zaspy i drogową ślizgawkę. Przedstawiciele Nadleśnictwa w Świeradowie i Szklarskiej Porębie przesyłali dokumenty "na gorąco".

Memorandum, na mocy którego powstał Izerski Park Ciemnego Nieba, jest jedynym z wielu zaplanowanych działań popularyzujących Góry Izerskie wśród miłośników astronomii. W maju 2009 r. w ST Orle odsłonięto pierwszy izerski instrument astronomiczny - Zegar Słoneczny.

Poprzez edukację i propagowanie wiedzy o zjawisku zanieczyszczenia nieba światłem zarówno Polacy i Czesi, chcą wpływać na dwa, bardziej pragmatyczne obszary.
Pierwszym jest prawo ochrony środowiska - strona czeska ma zapisy regulujące kwestie zanieczyszczenia światłem. Jednak jak przyznają czescy sygnatariusze dokumentu, Pavel Suchan i Petr Heinzel (obaj z Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk), nie jest ono ani odpowiednio sformułowane, ani wystarczająco respektowane.
Strona polska na razie chce przede wszystkim uświadamiać, że zanieczyszczenie światłem jest realnym problemem.
- Potem - ma nadzieję jeden z współautorów idei IPCN, Sylwester Kołomański (Uniwersytet Wrocławski) - nawiązana zostanie współpraca z władzami, której efektem będą odpowiednie przepisy.

Sygnatariusze porozumienia powołującego Izerski Park Ciemnego Nieba (fot. Tomasz Mrozek)

Cel drugi to realizowanie planów oświetlania miast i osiedli w taki sposób, by oszczędzana była energia oraz ludzkie zdrowie. Jak się bowiem okazuje, oświetlenie dziś stosowane jest nieracjonalne i rozproszone, czyli: nieefektywne. A częste wystawianie organizmu na promieniowanie świetlne hamuje wydzielanie ważnego hormonu - melatoniny. Jak tłumaczyli uczestnicy konferencji towarzyszącej spotkaniu, zmiany w "polityce oświetleniowej" nie są ani kosztowne, ani skomplikowane.
- Czasami - przekonywali - wystarczy odpowiedni klosz i oszczędna żarówka, dzięki której słup światła będzie kierowany rzeczywiście na chodnik, a nie w niebo. W ten sposób oszczędza się także dużo energii, czyli pieniędzy - uzasadniali.

Najbliższe plany związane z rozwojem IPCN to edukacja: budowa (przy wspólnie dzielonych kosztach) tablic informacyjnych, kontynuacja organizowanych w Stacji Turystycznej ORLE warsztatów astronomicznych, budowa modelu Układu Słonecznego między ST Orle a Chatką Górzystów oraz udostępnienie stanowiska obserwacyjnego dla miłośników czystego, ciemnego nieba.

Antonia Małowiecka

Tagi: · ochrona ciemności · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo

Linki: · Czyste niebo = ciemne niebo · Jizerka (Izerka, Klein-Iser) · ASTRONOMICZNY DZIEŃ W Izerskim Parku Ciemnego Nieba · www.izera-darksky.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław