ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Historyczna reaktywacja

Napisany: 2012-06-25

Historyczna reaktywacja

Piknik historyczno-kulturalny nad Kwisą w Uniegoszyczy-Lubaniu

Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy serdecznie zaprasza mieszkańców dzielnicy i sołectwa Uniegoszcz na PIKNIK HISTORYCZNO-KULTURALNY NAD KWISĄ w ramach projektu "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja", który odbędzie się w Parafii Katolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Uniegoszczy (ul. Różana 21, Lubań) w niedzielę 1 lipca 2012 r. o godzinie 15.

Bertelsdorf - Uniegoszcz na pograniczu śląsko-łużyckim…

Uniegoszcz - historyczna reaktywacja

Uniegoszcz, położona na Śląsku, do 1945 r. nosiła nazwę Bertelsdorf. Wieś miała silne związki z bezpośrednio sąsiadującym z nią miastem Lauban (Lubaniem), znajdującym się już w innym kraju - na Górnych Łużycach. Naturalną granicę pomiędzy Uniegoszczą a Lubaniem stanowiła rzeka Kwisa.
Uniegoszcz słynęła w przeszłości z granicznych gospód, w których zatrzymywali się podróżni przekraczający tu granicę śląsko-łużycką oraz bawili w niej mieszkańcy pobliskiego Lubania i okolic. Ta stara śląska wieś, posiadająca liczne punkty widokowe, była również ulubionym terenem spacerów i organizowanych na Kwisie spływów kajakowych.
W Uniegoszczy przed rokiem 1945 znajdował się także pałac właścicieli wsi, znana w całych ówczesnych Niemczech fabryka maszyn rolniczych oraz duża fabryka mebli. Istotną rolę w dziejach wsi odgrywał tutejszy kościół parafialny, zbudowany w XIV wieku. Podczas działań wojennych w roku 1945, podobnie jak sąsiedni Lubań, wieś została w znacznym stopniu zniszczona.

Po drugiej wojnie światowej znalazła się na terytorium nowej Polski. W Uniegoszczy osiedlili się repatrianci z różnych stron Europy: głównie z Kresów Wschodnich oraz Bukowiny (dzisiejsza Rumunia i Ukraina). Swoje miejsce znaleźli tutaj także osadnicy wojskowi oraz mieszkańcy centralnej i południowej Polski. W 1974 roku większa część wsi została włączona w granice Lubania.

Uniegoszcz leży na skrzyżowaniu trzech pielgrzymkowych szlaków św. Jakuba: "Droga Dolnośląska", Droga Via Regia oraz "Droga Sudecka". Trakt św. Jakuba jest jednym z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijaństwa. Rokrocznie przez Uniegoszcz szlakiem św. Jakuba podąża około 250 pielgrzymów.

Historyczna reaktywacja Uniegoszczy

Piknik kulturalno-historyczny nad Kwisą, Uniegoszcz-Lubań, 1 lipca 1012 r.

"Piknik historyczno-kulturalny nad Kwisą" dla mieszkańców dzielnicy i sołectwa Uniegoszcz jest organizowany w ramach projektu "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja". Na jego realizację Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 35 000,00 zł z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Projekt zajął w swojej kategorii wysokie 32 miejsce wśród złożonych do konkursu 1415 wniosków z całej Polski!

Inicjatywa była odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie społeczności - "reaktywację" dalszej i bliższej historii Uniegoszczy oraz integrację jej mieszkańców. Do czerwca 2013 r. na mieszkańców dzielnicy i sołectwa Uniegoszcz czekają liczne atrakcje, m.in. wycieczki, konkursy, wystawy i imprezy. Opracowana i wydana zostanie także książka prezentująca dzieje przed- i powojennej Uniegoszczy.

"Piknik historyczno-kulturalny nad Kwisą" - 1 lipca 2012, Lubań - Uniegoszcz

1500 CZĘŚĆ OFICJALNA (kościół)
Powitanie
Prezentacja projektu "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja" - Liliana Czerwińska i Piotr Dumanowski
"Uniegoszcz - szlakiem gospód, zajazdów i punktów widokowych" - Janusz Kulczycki
"Zarys dziejów kościoła parafialnego w Uniegoszczy" - Piotr Dumanowski
"Płyty nagrobne i epitafijne w kościele parafialnym w Uniegoszczy. Zabytkowy inwentarz proboszcza Tirse" - Zbigniew Madurowicz

Od godziny 1500 w ogrodach parafialnych czynny będzie KĄCIK DZIECIAKA z grami, zabawami i konkursami. Każdy rodzic może zostawić pociechę pod opieką i pójść posłuchać wykładów.
Każda z osób, która przyjdzie na początek imprezy, otrzyma niespodziankę!

1600 CZĘŚĆ BIESIADNA (ogrody parafialne)
piknik w ogrodach parafialnych
program muzyczny: "Marysieńki", "Echo Bukowiny"
atrakcje i konkursy dla dzieci

WSTĘP DARMOWY!

Organizator Pikniku:
Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy

Partner:
Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu

Współpraca:

  • Parafia katolicka p.w. Narodzenia NMP w Uniegoszczy
  • Stowarzyszenie O.G.A.R.N.I.J.
  • Zespół "Marysieńki"
  • Zespół "Echo Bukowiny"
  • Lokalny Inkubator NGO w Lubaniu

Magdalena Guła
Koordynator projektu
"Uniegoszcz - historyczna reaktywacja"

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: odżelaziacze drabiny jezdne wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław