Napisany: 2007-11-09
Wieś leży na stokach Kotła (721 m n.p.m.). W czasach prosperity górniczej rozwijała się dzięki górnikom z Krobicy, Gierczyna i Przecznicy
Początek wsi, po niemiecku nazwanej Kessel, rzekomo sięga panowania księcia Bolesława IV Kędzierzawy. Miał zbudować wśród skałek na Kotle zameczek myśliwski zwany Kesselschloss.
Po przygodzie jednego z XVII-wiecznych hrabiów Schaffgotsch, którego we wsi zatrzymał ulewny deszcz padający nieprzerwanie 8 dni — wieś otrzymała nazwę Regensberg (pol. Deszczowa Góra). Nazwa ta jednak nie utrzymała się długo i powrócono do pierwotnej Kessel (pol. kocioł).
Górnictwo (głównie rud cyny) rozwijało się w okolicy na przestrzeni XVI i XVII stulecia. Po jego upadku mieszkańcy trudnili się głównie tkactwem chałupniczym i pasterstwem. Na przełomie XIX i XX stulecia, w czasach rozkwitu turystyki górskiej Kotlina, okazała się niezwykle atrakcyjnym miejscem pobytu izerskich turystów. Na nowo rozkwitła gospoda, a mieszkańcy udostępniali letnikom kwatery.
Powyżej wsi wybudowano w 2 poł. XIX w. schronisko Kesselschlossbaude. Szybko stało się bardzo popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Bad Flinsberg (Świeradowa-Zdroju). Położenie na północnych stokach Geierstein (Sępiej Góry) chroniło od częstych wiatrów, a widoki na Pogórze Izerskie roztaczały się zeń szerokie. Oferowało spokój i ciszę, więc można było odpocząć od zgiełku uzdrowiska.
W latach 20. XX w. schronisko rozbudowano. Do obowiązkowego punktu zwiedzania należała sala jadalna urządzona w stylu śląskim z mozaikową posadzką. Schronisko dysponowało wówczas ok. 30 miejscami noclegowymi.
W latach 30. XX w. nieopodal schroniska, na końcu wysadzonej drzewami alei zbudowano w tym samym sudecko-bawarskim stylu Dom Wypoczynkowy Berlińskiej Kasy Chorych Berlin-Tempelhof. Tym samym kompleks rozrósł się o kolejny budynek.
Po II wojnie światowej schroniska ani domu wypoczynkowego nie uruchomiono. Kilkukrotnie zorganizowano w nich obozy młodzieżowe i harcerskie, a od lat 80. XX. wieku zaczęło popadać w ruinę. Bez gruntownej odbudowy za kilka lat przestanie istnieć.
Tagi: · schronisko · widok
Linki: · Gierczyn · Sępia Góra · Stary Trakt Żytawsko-Jeleniogórski (Alte Zittau-Hirschberger Handels-strasse)
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl