ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Chromiec i Antoniów

Napisany: 2007-11-09

Chromiec i Antoniów

W tych malowniczych wsiach coraz częściej nawiedzanych przez miłośników agroturystyki, należy zatrzymać się choć przez chwilę

Widok na Chromiec z Antoniowa. Na horyzoncie Zimna Przełęczi Kozia Szyja nad Kopańcem (fot. A. Lipin)

Pięknie rozsiane po stokach i wzgórzach domy przysłupowo-szachulcowe oraz pamiątki z przeszłości zachęcają do spaceru po okolicy.

Na zboczach Smolnika (624 m n.p.m.) znajdziemy tajemnicze kamienne mury (zwane przez niektórych wałami, ale słowo to raczej kojarzy się z budowlami ziemnymi). To pamiątką po dawnych mieszkańcach tych ziem ale nie wiadomo kto, kiedy ani też w jakim celu je wybudował. Ten temat jest aktualnie rozpoznawany i być może w przyszłości uda się opisać go dokładniej.

Naprzeciw Smolnika po drugiej stronie osad, na gorze Świerczek znajdują się średniowieczne krzyże graniczne, a z samej góry rozpościera się rozległy widok we wszystkich kierunkach. Zaś Poniżej szczytu Świerczka na jego zboczach, tryska Źródło Karola.

Kolejną pamiątką po średniowiecznej działalności ludzkiej jest stary szyb górniczy Walonów.

W Antoniowie (fot. A. Lipin)

W okolicy zachowało się też kilka pamiątek po szklarzach działających na przestrzeni XIV/XV i XVIII w., wytapiających tzw. szkło leśne. Żużlowiska po wytopie zobaczyć można we wschodniej części Chromca opodal drogi do Małej Kamiennej.

Do 1945 r. w Antoniowie działało schronisko Kroemerbaude. Oferowało ono 12 miejsc sypialnych w pięciu pokojach. Po wojnie przerobiono je na część ośrodka wczasowego.W Antoniowie (fot. A. Lipin){imgend}

Stojącą dawniej we wsi majestatyczną drewnianą dzwonnicę, z charakterystycznym brogowym daszkiem, wybudowano na przełomie XIX i XX w., by pełniła funkcje sygnalizacyjne.

Przez Antoniów i Chromiec przebiegał niegdyś lubiany szlak na Rozdroże Izerskie.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · szklarstwo · szlaki turystyczne · Walończycy

Linki: · Kamienne wały w Kopańcu · Przecznica · Bobrowe Skały

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Egipcie odżelaziacze sprzątanie Wrocław