ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Wschód słońca nad Nysą

Napisany: 2012-04-30

Wschód słońca nad Nysą

7 Saksońskie Spotkania Teatralne "Przed wschodem słońca" w 100 rocznicę Nagrody Nobla dla Gerharta Hauptmanna

"Przed wschodem słońca" to motto 7 Saksońskich Spotkań Teatralnych w trójkącie trzech krajów dla upamiętnienia wielkiego pisarza Gerharta Hauptmann w teatrze noszącym jego imię w Zittau. Saksoński Oddział Stowarzyszenia Niemieckich Scen (Landesverband Sachsen im Deutschen Bühnenverein) kładzie główny nacisk tegorocznych Spotkań Teatralnych na dramat socjalny pomiędzy tradycją i nowoczesnością.

Od 6 do 13 maja 2012 to czas spotkań saksońskich teatrów. W łużyckim regionie przygranicznym 11 saksońskich i 3 polskie zespoły teatralne zaprezentują 20 spektakli - większość z nich to nowe inscenizacje, specjalnie przygotowane pod kątem tematu Saksońskich Spotkań Teatralnych. Wyjątkowy i różnorodny program imprez towarzyszących tygodniowi teatralnemu kusi dodatkowymi atrakcjami: prezentacjami, kolokwiami naukowymi, imprezami. W centrum tych spotkań teatralnych stoi zbliżenie się do treści tekstów Gerharta Hauptmanna w bezpośrednim porównaniu z aktualnymi rozważaniami o naszych światach społecznych w dramacie nowoczesnym.

Rozważania dotyczące wielkiego dramaturga dostarczą - i z polskiej i z niemieckiej strony - nowych impulsów dla jego aktualnej recepcji jak i dla nowoczesnej, przygranicznej polityki kulturalnej. Przygraniczny region kulturalny został bowiem jako bliski autentycznym miejscom, w których żył i tworzył Gerhart Hauptmann, świadomie wybrany przez Saksoński Oddział Stowarzyszenia Niemieckich Scen (podmiot odpowiedzialny za odbywające się co dwa lata Saksońskie Spotkania Teatralne) jako miejsce Spotkań w roku jubileuszowym. Sześć produkcji zajmuje się bezpośrednio i intensywnie dziełem Gerharta Hauptmanna, m.in. "Ballada Zimowa", inscenizacja sceny dramatycznej Teatru im. Gerharta Hauptmanna, która ma swoją premierę w Teatrze Görlitz 12 maja. Również pozostałe inscenizacje zaproszonych teatrów gwarantują obecność nawiązań do sytuacji społecznej w aktualnych kontekstach.

Aktualne informacje w internecie: www.g-h-t.de/de/Theatertreffen
Pytania dot. programu i organizacji: Anne Mechling-Stier theatertreffen@g-h-t-.de , tel. 0049 3581 474713 (w języku polskim) oraz teatr.info@g-h-t.de (w języku polskim).

Źródło: Teatr im. Gerharta Hauptmanna

Pobierz program (PL)

· www.g-h-t-.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław