ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » SNS nieklasycznie

Napisany: 2012-04-01

SNS nieklasycznie

W drugiej części podsumowań sezonu Salomon Nordic Sunday uwagę poświęcimy wyścigom dowolnym stylem

Rywalizacja dowolnym stylem, choć z mniejszą liczbą zawodników, była niezwykle zacięta (fot. Stacja Jakuszyce)

Zawody bez określenia stylu, w praktyce sprowadzające się do kroku łyżwowego, przebiegały pod znakiem rywalizacji polsko-czeskiej. Choć z lekkim wskazaniem na naszych południowych sąsiadów. Czesi chętnie przyjeżdżali do Jakuszyc, by zdobywać medale i nagrody.

Przypomnijmy, że biegi w Salomon Nordic Sunday podzielone są na dwa dystanse: Mega i Mini. Pierwszy liczył średnio ok. 20 km; drugi o połowę mniej. Zdarzały się jednak wyjątki - najdłuższy bieg w tym sezonie odbył się 22 stycznia 2012 r. Ścigający się na dystansie Mega w Biegu bez Granic (trasa ze stacji kolejowej Mýtiny do Jakuszyc) mieli do pokonania ok. 21 km. Natomiast na Mini - ok. 12,8 km. Najkrótszą zaś trasę narciarze przebiegli 26 lutego 2012 roku. W Biegu Pucharowym, zawodnicy na dystansie Mini pokonali ok. 4,3 km tą samą trasą, na której tydzień wcześniej rywalizowali najlepsi na świecie podczas Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Jakuszycach.

Aby zaklasyfikować się do tabeli generalnej, należało w tym sezonie zaliczyć pięć z siedmiu startów. Oczywiście nie wszystkim się to udało. Na dystansie Mega dowolnym stylem w generalce znalazło się 20 zawodniczek i zawodników. Na dystansie Mega FT w tym sezonie łącznie wystartowały 92 osoby.
W krótszej rywalizacji "łyżwą" w klasyfikacji generalnej wzięło udział 29 osób. Przynajmniej jeden start w sezonie zaliczyło 73 zawodników.

Podobnie, jak w "klasyku", także w "łyżwie" najlepiej obsadzona na obu dystansach była kategoria M3 (mężczyźni 31-40 lat). Na krótszych trasach ścigało się w niej 17 osób, na dłuższej aż 26. Na Mini FT zabrakło nam starszych zawodników, a w M6 i K5 nie było nikogo. Na dłuższym dystansie nie obsadzone były także kategorie K1 i K4.
Wszystkie siedem biegów w rywalizacji Mega FT zaliczyło zaledwie dwóch panów: Grzegorz Urbanowicz z Wrocławia oraz Bogusław Jasiński z Karpacza. Znacznie więcej konsekwentnych zawodników pojawiło się w rywalizacji na krótszym dystansie. Aż 8 osób ukończyło wszystkie siedem biegów Salomon Nordic Sunday w tym sezonie. W tym gronie znalazła się jedna kobieta - Małgorzata Samsel z Bogatyni.

W przeciwieństwie do rywalizacji stylem klasycznym, w zawodach dowolnym stylem na żadnym z dystansów nie mieliśmy dominatora, który wygrywałby wszystko lub nawet prawie wszystko. W klasyfikacji generalnej open (bez podziału na kategorie wiekowe) na Mega FT wygrał Czech Petr Pavel. Wyprzedził drugiego Roberta Farona tylko o 44 punkty. Jeszcze mniejsza była różnica w innej czesko-polskiej rywalizacji. Na Mini FT Tomaš Malik był lepszy w generalce od Zbigniewa Galika zaledwie o 29 punkty.
W rywalizacji open sezon minął pod znakiem przewagi Czechów, szczególnie na dłuższym dystansie. Na Mega FT w pierwszej dziesiątce znalazło się ich 5, a stawkę uzupełniło 4 Polaków i 1 Niemiec. Na Mini FT wygrał Czech, ale w dziesiątce było jeszcze tylko 2 jego rodaków. Pozostałe siedem miejsc zajęli Polacy.
W sumie na dystansie Mega łyżwą wystartowało 26 Czechów, troje Niemców i 63 Polaków. Krótsza rywalizacja to sprawa między Polakami i Czechami lecz Polaków było znacznie więcej - 60. Czechów zaledwie trzynastka.

Warto zaznaczyć, że rywalizacja dowolnym stylem przyciągnęła na start naprawdę wielkie nazwiska i to nie tylko ze świata narciarstwa biegowego. Na dystansie Mega rywalizowali m. in. członkowie złotej czwórki wioślarskiej: Marek Kolbowicz, Adam Korol, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. Także wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu: Paweł Rańda, Łukasz Pawłowski i Miłosz Bernatajtys. To jeszcze nie koniec listy wielkich polskiego sportu na listach startowych SNS. Nie możemy zapomnieć o wybitnej specjalistce od kolarstwa. Maja Włoszczowska ukończyła dłuższy dystans dowolnym stylem w Biegu Tysiąclecia, który odbył się 15 stycznia 2012 roku.
A tydzień później w Biegu bez Granic z powodzeniem startował inny specjalista od kolarstwa górskiego - Marek Galiński.

Tagi: · biegówki · narty biegowe · narty

Linki: · III sezon Salomona w liczbach · stacjajakuszyce.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław