ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Kolej na Wystawie

Napisany: 2011-09-12

Kolej na Wystawie

Nasze wioski dzieli tylko i aż... las. By z Wolimierza dojechać do Jindřichovic trzeba drogą przez Pobiedną i Nove Mesto pokonać kilkanaście kilometrów

Wernisaż wystawy "Dziś i Jutro... z Wolimierza do Jindřichovic" (źródło: Stacja Wolimierz)

A może krócej? Przedrzeć się przez rowy i chaszcze po dawnych torach, wzdłuż nasypu? Od lat tak się przedzierając postanowiliśmy stworzyć na tym szlaku międzynarodową ścieżkę rowerową. Pomysł spodobał się mieszkańcom i władzom po obu stronach granicy. Działamy więc dalej i zgodnie z planem 31 sierpnia otworzyliśmy uroczyście wystawę "Dziś i Jutro... z Wolimierza do Jindřichovic".

Można na niej obejrzeć zdjęcia obecnego stanu szlaku po nieistniejącej Kolei Izerskiej i wizualizacje zagospodarowania tego terenu w przyszłości. Prace wykonał architekt krajobrazu specjalnie na potrzeby projektu. Otwarcie obwoźnej wystawy odbyło się 31 sierpnia 2011 r. w siedzibie stowarzyszenia Lunaria w Jindřichovicacach pod Smrkiem, z którym Unia Izerska współpracuje.

Śniący kolejarz (źródło: Stacja Wolimierz)

Podczas wernisażu młodzież ze Stacji Wolimierz zaprezentowała happening o sennym marzeniu kolejarza. Mogliśmy podziwiać akrobacje powietrzne polskich holek na ogromnym czeskim jesionie. Zagrał też zespół z Wolimierza "Fuckovski", działający przy Sarasvati Studio.

Kolejne spotkanie - tym razem po polskiej stronie odbyło się 10 września br. w sobotę na Stacji Wolimierz - pierwszym przystankiem na planowanej ścieżce rowerowej. Będzie tu można napić się herbaty z ziół z pobliskiej łąki, dowiedzieć się o atrakcjach turystycznych w okolicy, a nawet przenocować. Można też trafić na koncert.

W sobotę 10 września pod stacyjną wiatą zagrał i zaśpiewał uroczy tercet z Jindřichovic pod Smrkiem. Wieczorem zaś wystąpił energetyczny zespół z Wrocławia - "Zebra Dub".

Akrobacje powietrzne wolimierskiej grupy (źródło: Stacja Wolimierz)

Nim jednak wystąpili muzycy atrakcją towarzyszącą Wystawie był Jarmark Wiejski Izerski. Osadnicy z Gór i Pogórza Izerskiego zaprezentowali swe rzemiosło i przysmaki: stroje, ceramikę, biżuterię, wyroby z filcu, wosku, sery, miody, chleby...

Prowadzona była także Kampania Anty GMO i zbierano podpisy pod apelem o zakaz upraw i sprzedaży roślin GMO w Polsce.

Wystawa o przyszłości polsko-czeskiej drogi rowerowej zagości jeszcze 2 razy: w Przecznicy 17 września br., wraz z kolejną edycją Jarmarku Wiejskiego Izerskiego oraz po raz ostatni, 4 października br. w Leśnej w miejskim Ośrodku Kultury i Sportu. Te dzień wystawowy uatrakcyjni spektakl słynnej grupy teatralnej "Klinika Lalek".

Jemiołka Izerska

Tagi: · koleje · trasy rowerowe

Linki: · Dawna-dzisiejsza Kolej Izerska · www.spotkaniepolskoczeskie.eu · stacja.wolimierz.info.pl · www.uniaizerska.org

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław