ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Doroczne spotkanie na mostku

Napisany: 2009-07-15

Doroczne spotkanie na mostku

Po długich dziesięciu latach, 15 lipca 2005 r. przejście turystyczne Orle—Jizerka zostało oddane do użytku. Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie przy mostku spotykają się czescy i polscy samorządowcy

Most na Izerze

I w tym roku, dnia 11 lipca o godzinie 14 (z lekkim poślizgiem) odbyło się kolejne, czwarte już spotkanie mieszkańców z zaprzyjaźnionych gmin: ze Szklarskiej Poręby, Harrachova i Kořenova. Gośćmi specjalnymi byli poseł na sejm RP Marcin Zawiła oraz odbywająca manewry w Górach Izerskich 21 marszkompania miłośników powieści J. Haška o przygodach dobrego wojaka Szwejka. Po oficjalnym otwarciu spotkania dokonanym przez Stanisława Kornafela, Prezesa Towarzystwa Izerskiego, wystąpieniach burmistrzów Marka Luboša z Kořenova i Tomasa Ploca z Harrachova, długo degustowano polskie kiełbaski z ogniska i czeskie piwo. Przygrywała orkiestra z pobliskiego Jablonca nad Nisou na finał wykonując brawurowo utwór "Jožin z bažin" (utwór wyjątkowo na miejscu, zważywszy na bliskość izerskich torfowisk).

Šafrán z Jablonca nad Nisou

Zakończenie tegorocznego spotkania na mostku nad Izerą miało charakter wyjątkowy. W pobliskim Orlu grupa artystów, po 119 latach od zamknięcia tutejszej huty szkła, ponownie rozpaliła piec do jego wytopu. Twórcy przebywali w Szklarskiej Porębie od 3 do 10 lipca biorąc udział w międzynarodowym plenerze artystycznym Ekoglass Festiwal. Tworzyli w Leśnej Hucie mistrza Henryka Łubkowskiego i w piechowickiej hucie Julia (kontynuatorce tradycji huty Józefiny).

XXI-wieczne izerskie szkło z Orla

Zamknięcie pleneru odbyło się w niecodziennej scenerii dawnej huty szkła Carlsthal, gdzie ustawiono nowoczesny, opalany gazem piec hutniczy, a kilku artystów zaprezentowało swoje umiejętności. Gośćmi specjalnymi byli wybitni twórcy szkła o międzynarodowej renomie prof. Małgorzata Dajewska i dr Mariusz Łabiński z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Jíři Šuhájek.

Przemysław Wiater

Tagi: · szlaki turystyczne · huta szkła · hutnictwo

Linki: · Ekoglass Festiwal 2009 · Festiwal izerskiego SZKŁA · Żelbeton nad Izerą

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław