ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Wysoki Kamień

Napisany: 2007-11-08

Wysoki Kamień

Uważany przez wielu turystów za najatrakcyjniejszą widokowo górę sudecką

Wysoki Kamień - piękne widoki i schronisko (fot. A. Lipin)

Renomę wierzchołka oferującego najpiękniejsze widoki w Sudetach, Wysoki Kamień zawdzięcza szerokiej panoramie Zachodnich Sudetów z Karkonoszami na pierwszym miejscu. W świetle zachodzącego słońca ten widok zapiera dech w piersiach!
Począwszy od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach, aż po Śnieżkę, Karkonosze mamy jak na dłoni.

Wysoki Kamień od dawna był celem wędrówek. Odwiedzali go w średniowieczu już walonowie (fot. A. Lipin)

Jednak to nie wszystko! Wystarczy obrócić się tyłem do Karkonoszy, a widzimy Pogórze Izerskie, hen aż po Lubań i Gryfów. Przy dobrej pogodzie zobaczymy Landskrone nad Goerlitz, Jeszted w Libercu, oba grzbiety śląskich Gór Izerskich (Wysoki i Kamienicki), a miasta i wsie Kotliny Jeleniogórskiej wydawać się będą w zasięgu ręki. W Szklarskiej Porębie policzymy wszystkie domy i dostrzeżemy wiele ciekawych miejsc opisywanych w naszym magazynie (np. Hutę Józefiny). Pomachamy turystom zwiedzającym Chojnik, a może nawet zobaczymy muflona?

Wysoki Kamień to punkt widokowy oferujący jedną z najpiękniejszych panoram w Sudetach Zachodnich (fot. A. Lipin)

Nawet przy gorszej widoczności, warto się wspiąć na wierzchołek (zwłaszcza, że wędrówka ze Szklarskiej Poręby nie jest bardzo wymagająca), bo efekty wizualne nam to wynagrodzą: przewalające się przez szczyty chmury, zalegające w kotlinie i dolinach mgły, tęcze czy oszronione lasy... Rozmaite spektakle natury można oglądać z Wysokiego Kamienia.

Choć Wysoki Kamień nie jest aż tak bardzo wysoki - liczy 1058 m n.p.m. - to jego wysunięty na wschód wierzchołek w postaci długiej grzędy skalnej zapewnia mu dominację w tej części Gór Izerskich.

Wysoki Kamień z Wieczornego Zamku (fot. Rafał Kotylak)

Dzisiejszy Wysoki Kamień dawniej nazywano Małym, a Wielki Wysoki Kamień znajduje się na zachód, w połowie długości skalnej grzędy (długiej na ok. 500 m i do 30 m wysokiej). Osiąga wysokość ok. 1060 m n.p.m. Obie nazwy odnosiły się jednak nie do szczytu, a tylko do skał. Do 1945 r. były pomnikiem przyrody.

Podobno w średniowieczu górę intensywnie eksplorowali walońscy poszukiwacze drogocennych kruszców i kamieni. A od pocz. XIX w. góra stanowiła obowiązkowy punkt programu wycieczkowego każdego turysty i kuracjusza docierającego do Szklarskiej Poręby.
Już w 1837 r. na wierzchołku, tuż przy Małym Wysokim Kamieniu, powstała niewielka gospoda. Po pożarze w 1882 r. wzniesiono nowy budynek restauracji, połączony z ażurową wieżyczką widokową.

Schronisko z wieżą widokową były dodatkowym magnesem dla turystów

Po 1945 r. schronisko otrzymało nazwę PTTK "Na Wysokim Kamieniu". Początkowo było w nim 5 miejsc noclegowych, później tylko bufet. Ostatecznie rozebrano je w 1963 r. z uwagi na zły stan techniczny. Od kilku lat działa nowy obiekt na Wysokim Kamieniu, niestety nie oferuje noclegów, a tylko niewielki bufet z jadalnią.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · widok · schronisko · punkt widokowy

Linki: · Biała Dolina · Wieczorny Zamek · Izerskie góry i doliny · www.kotylak.pl · www.kotylak.pl/landscape · web.facebook.com/Kotylakkrajobraz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Grecji wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław