ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Zakręt Śmierci - Wielki Zakręt

Napisany: 2007-11-08

Zakręt Śmierci - Wielki Zakręt

Zakręt znajduje się na wysokości 775 m n.p.m. na stokach Czarnej Góry. Powstał przez przerzucenie Drogi Sudeckiej z północnych na południowe stoki Wysokiego Grzbietu

Podpis na starej pocztówce: Karkonosze - Wielki Zakręt na Drodze Sudeckiej. Widok na Szklarską Porębę i Szrenicę - jest nieco mylący, bo zakręt leży w Górach Izerskich. Fotografia wykonana wkrótce po ukończeniu izerskiego odcinka Drogi Sudeckiej, w II poł. lat 30. XX w.

Zakręt zabójczą sławę zawdzięcza swej ostrości - zaginą Drogę Sudecką o 180°. Choć podobno nie wydarzył się na nim żaden poważny wypadek. Z pewnością dziś nie jest bardzo groźny dzięki temu, że stał się atrakcją turystyczną. Wielu podróżnych Zakręt... przechodzi spacerowym krokiem podziwiając widoki. Kierowcy jednak nadal powinni mieć się na baczności. Zwłaszcza zimą, przy oblodzonej nawierzchni, łatwo wypaść z zakrętu. Murowana bariera może nie wystarczyć.

Droga Sudecka to wiodąca ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby szosa (wojewódzka nr 358). Zaprojektowana w latach 30 XX w. z zamysłem turystycznym wybudowana została tylko w odcinku izerskim. Miała połączyć Żytawę z Opawą.

Z parkingu przy Wielkim Zakręcie łatwo dojdziemy do Rezerwatu KROKUSY w Górzyńcu.

Twierdza ZAKRĘT

Widok z Zakrętu na Szrenicę (fot. A. Lipin)

Wewnątrz zakrętu znajdują się skałki, na które warto się wdrapać, ponieważ rozciąga się z nich szeroki widok na zachodnią część Karkonoszy. Dawniej rozleglejszy, a dziś nieco przysłonięty przez dorodne świerki i sosny.
Co kilka lat wraca dyskusja o regularnym (nie)wycinaniu odrastających drzew, które przesłaniają widoki.

Problem można rozwiązać łatwo, a zarazem sposobem przyjaznym dla lasu. Wystarczy wybudować niewysoką platformę widokową na skałkach. Kto zaś pragnie znacznie efektowniejszych widoków powinien skorzystać z przebiegającego tędy żółtego szlaku i wdrapać się na Wysoki Kamień.

Pod zakrętem znajdują się niewielkie sztolnie, które podczas II wojny światowej podobno zostały wysadzone w powietrze. Inni mówią, że nie zostały wysadzone lecz MIAŁY zostać na wypadek przemarszu wrogich wojsk. Tak też przypisuje się Wielkiemu Zakrętowi znaczenie militarne.
Wśród okolicznych mieszkańców krążą legendy, jakoby w sztolniach zostały nie tylko całe transporty wojskowe, ale także legendarne skarby III Rzeszy.
Prawda może być bardziej banalna - być może to prostu stare sztolnie górnicze, jakich nie mało w Górach Izerskich.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · Szklarska Poręba · trasy turystyczne · sztolnia

Linki: · Droga Sudecka (Sudetenstraße) · Rezerwat KROKUSY · Wysoki Kamień

© Góry Izerskie 2006-2020

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław