• start » Informacje » Rozbiórka zabytku
Napisany: 2021-10-21
Polacy demontują, bodaj ostatni barak obozowy. Wkrótce stanie w nowym miejscu
Barak RLM 501 z Görlitz zostanie przeniesiony na Miejsce Pamięci Stalag VIII A (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)
Na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A — Miejsca Pamięci pod górnołużyckim Zgorzelcem, nie ocalał żaden z baraków, w których bytowało każdego dnia kilkanaście tysięcy jeńców przez długie wojenne lata. Ten brak ma wkrótce zostać uzupełniony — barak z epoki, dokładnie taki, jakie stały w obozie w Koźlicach, zostanie przeniesiony z Görlitz.
Drewniana, pomalowana na zielono konstrukcja od ośmiu dekad stoi na rogu ulic Hospitalstraße i Lutherplatz. Translokacja zabytkowego obiektu z Republiki Federalnej Niemiec do Rzeczpospolitej Polskiej to niełatwa operacja. W tym tygodniu właśnie rozpoczęła się jego rozbiórka. Po odrestaurowaniu i zakonserwowaniu budulca, zostanie złożony ponownie, już po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej, aby stać się pawilonem wystawienniczym, z wystawą poświęconą Stalagowi VIII A.
Translokację drewnianego budynku można wesprzeć finansowo. Gdyby nie przenosiny do byłego obozu — barak po rozbiórce nie zostałby odbudowany (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)
Demontaż baraku wykonuje zespół polskich pracowników pod opieką ekspertów z Krakowa i Wrocławia. Plan prac zakłada zakończenie robót w listopadzie br.
Przeniesienie zabytkowego, jakże cennego historycznie budynku, można wesprzeć przekazując darowiznę na platformie BetterPlace.com pod hasłem Rettung eines Kulturdenkmals für die europäische Gedenkstätte Stalag VIII A / Ratowanie pomnika kultury dla europejskiego miejsca pamięci Stalag VIII A.
Tagi: · Górne Łużyce · obozy jenieckie · Zgorzelec
Linki: · Ratujmy barak · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · meetingpoint-music-messiaen.net
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl