ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Leśne dziedzictwo

Napisany: 2021-09-14

Leśne dziedzictwo

Program zajęć i gier przypominających o dawnych zajęciach mieszkańców izerskich i karkonoskich osad

Jednym z największych skarbów Szklarskiej Poręby jest LAS

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie realizuje program zajęć i gier przypominających o dawnych zajęciach mieszkańców. Jego treścią są cztery warsztaty: Poszukiwania minerałów – wyprawa z Roksaną Knapik — odbyła się 11 września; Szklarskie wypieki z Edytą Kullą (18 września) oraz planowane na październik Walońskie tajemnice w Muzeum Ziemi JUNA oraz Kurzacy i drwale w szklarskoporębskim Muzeum Karkonoskim. Warsztaty są bezpłatne.

Jako towarzysząca warsztatom powstała gra terenowa Leśne Skarby. Prowadzi graczy przez mniej lub bardziej znane miejsca w Szklarskiej Porębie. Mapka z kodami QR zawierające odnośniki do ciekawych miejsc pozwala na nietuzinkowe zwiedzanie Szklarskiej Poręby. Mapkę można otrzymać za darmo m. in. w muzeum, w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Ziemi JUNA. Każdy uczestnik (zwłaszcza zadowolony) może też podzielić się z organizatorem zabawy fotografiami i wrażeniami zabawy — na pierwszych 100 osób, które przejdą całą trasę-grę, czeka nagroda!

Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby - cykl warsztatów i gry przypomną młodym ludziom o początkach miasta

Na potrzeby cyklu warsztatowego powstała także gra planszowa Leśne Skarby. Przenosi do średniowiecznej Szklarskiej Poręby, w której los graczy zależy od woli potężnego i wszechmocnego Ducha Gór. Przemierzając jego królestwo, przecięte rzeką Kamienną, potokami Kamieńczykiem i Szklarką, spotykamy walonów – tajemniczych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych, hutników wędrujących z hutami coraz wyżej w góry by wytopić szkło oraz drwali i kurzaków zapewniających hutnikom drewno i wypalany zeń węgiel. Grę planszową otrzymają uczestnicy warsztatów.

Całość ma spopularyzować wiedzę o przeszłości mieszkańców izersko-karkonoskich osad, z których powstała Szklarska Poręba. Od zarania lokalnych dziejów cztery zawody: walonowie, hutnicy, drwale i kurzacy, formowały kulturę materialną dawnej Szklarskiej Poręby.

Dajcie się porwać historycznej przygodzie!

Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby finansowane jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje 2021 oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Tagi: · Szklarska Poręba

Linki: · Szklane wypieki · Kulinarna podróż · Walończycy - poszukiwacze skarbów Gór Izerskich · muzeumdomhauptmannow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław