ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Dziwak, który ozdobił świat

Napisany: 2017-11-15

Dziwak, który ozdobił świat

Rozszerzone wydanie książki o legendzie Jizerki - Gustavie Ginzelu

Jan Šebelka: Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela [Dziwak, który ozdobił świat albo wspomnienia o Gustavie Ginzelu], wyd. drugie

W drugim wydaniu ukazała się właśnie książka poświęcona wyjątkowej postaci Gór Izerskich, Gustavie Ginzelu. Znany podróżnik i pábitel* przedostał się do ludzkiej świadomości przede wszystkim jako właściciel Gnojnej Chaty w Jizerce, którą aż do pożaru w 1995 r. każdorocznie nawiedzały tysiące turystów.
"Po pierwszym wydaniu odezwało się do mnie wielu innych pamiętnikarzy i kamratów Gustava Ginzela, którzy słowem i obrazem uzupełnili sylwetkę, w pierwszym wydaniu ledwie naszkicowanej. Byłoby szkoda, gdyby niektóre historie i opowieści o nim zostały zapomniane", powiedział autor Jan Šebelka.

Podczas powrotu z Syberii w końcu sierpnia 1968 r. dobiegła do Gusty w Moskwie wiadomość o "międzynarodowej pomocy zaprzyjaźnionych armii bratniej Czechosłowacji". Gusta nie próżnował, nie przesiadł się od razu z pociągu na pociąg, ale odwiedził redakcję wiadomości, może "Prawdy" albo "Izwiestii". Tam wydobył ze šrajtofli [żargonowe = portfel] pogniecioną fotkę Misthausu [Gnojnej Chaty] i poskarżył się w ten deseń "W Czechosłowakji w Izerskich Gorach u meńja maleńkij domik, u nas kontrrewolucija, ja zdies, moj domik tam…". Była z tego cała strona ze zdjęciem "Dom nawoza" i oczywiście ruble! Umiał się sprzedać, ale wielu miało mu to za złe.
Wspomnienie Vladimíra Chrousta Procházky z książki Jana Šebelki.

Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela


[Dziwak, który ozdobił świat albo wspomnienia o Gustavie Ginzelu], wyd. drugie

  • Jan Šebelka
  • rok wydania 2017
  • wydawnictwo Knihy 555
  • cena ok. 150 Kč


Do nabycia w wielu księgarniach wysyłkowych i stacjonarnych w regionie izersko-jesztedzko-karkonoskim.

red.

*) Słowo "pábitel" jest wytworem czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. W swych dziełach, z których jedno nawet zatytułowane jest "Pábitelé", tak opisywał osoby ze specyficznym podejściem do życia, szukające piękna we wszystkim, zupełnie zwyczajnych rzeczach, ludzi z lubością rozprawiających o swoim życiu (wszystkie te cechy były autobiograficzne, Hrabal sam nie był inny). Pábitelé oczywiście kształtują rzeczywistość podług siebie. Hrabal sam ze swym bohemowym życiorysem doskonale tej definicji odpowiadał. Słowo "pábitel" jest zabarwione pozytywnie.

Linki: · Hnojny dům - Gnojna Chata - Misthaus · Jizerka (Izerka, Klein-Iser) · www.knihy555.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław