ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

Napisany: 2016-02-15

Rekordowy Enervit

Skrócony dystans i dobrze przygotowana trasa zaowocowały szybkim biegiem

(źródło: Bieg Piastów)

Daniel Iwanowski i Katarzyna Witek zwyciężyli w trzecim biegu narciarskim w cyklu Enervit Classic 5-10-15 na dystansie 12,5 km na Polanie Jakuszyckiej w Górach Izerskich. Bieg ukończyło ponad dwieście osób, co oznacza, że były to najliczniej obsadzone zawody w narciarstwie biegowym w Polsce w tym sezonie! W całym cyklu zwyciężyli Łukasz Bronowicki i Alena Jindřiškova.

Trasa była bardzo wymagająca, pełna krótkich, ale forsownych podbiegów i zjazdów, zakrętów... Nie zabrakło odcinków bardzo szybkich. Najdłuższym był finiszowy zjazd z Górnego Duktu na Polanę Jakuszycką.
- Podkład nie zawsze był dobry, ale taka trasa, bardzo techniczna, oznaczała, że nie wystarczy, że nam narty jadą - komentowała za metą druga wśród pań, Joanna Badacz.
Karolina Woźniewska chwaliła organizatorów:
- Cieszę się, że mogła pobiec na nartach na takie trasie. Brawa dla organizatorów, że zdołali ją przygotować - mówiła.

Stowarzyszenie BIEG PIASTÓW przez kilka dni przygotowywało trasę biegu. Praca polegała na transportowaniu ogromnych ilości śniegu z miejsc, gdzie było go dużo na odcinki pozbawione śniegu. Trochę pomogła też aura - parę dni przed finałem Enervita sypnęło.
Jak powiedział komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin, dystans został skrócony z 15 do 12,5 km, bo "wypadłą" z niego "Trasa Jeleniogórska". Jest na niej za mało śniegu, a ukształtowanie wymaga dość grubej pokrywy.
Polana Jakuszycka w weekend tętniła biegowym i narciarskim życiem nie tylko za sprawą Enervita. Równolegle rozgrywane były zawody młodzieżowe Grupy Azoty, a na pozostałych trasach izerskich, długości około 30 kilometrów, spacerują i biegają rekreacyjnie amatorzy i turyści.

Bieg finałowy Enervita ukończyły 204 osoby, co oznacza, że pod względem frekwencji był to największy bieg narciarski w tym sezonie w Polsce. Wcześniej w ramach tego cyklu odbyły się biegi na 5 i 10 km.
Za tydzień na Polanie Jakuszyckiej finał cyklu Fischer Cup Biegaj z nami 3/6/9.

Źródło: Bieg Piastów