ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Narciarski świat w Szklarskiej Porębie

Napisany: 2015-10-16

Narciarski świat w Szklarskiej Porębie

Polskie narciarstwo klasyczne pokazało się z najlepszej strony

(fot. Daniel Koszela i Leszek Kosiorowski)

Zimy jeszcze nie ma, ale Szklarska Poręba już jest jej stolicą. Przez trzy dni spotykali się w niej dziennikarze z 14 krajów z szefami globalnych organizacji narciarskich i organizatorami największych zawodów na corocznej konferencji Forum Nordicum.
W swojej 36-letniej historii odbyła się pierwszy raz w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie organizacja w ostatnich latach w Szklarskiej Porębie dwóch zawodów rangi Pucharu Świata w biegach narciarskich, Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Juniorów, jak również Biegu Piastów.

Swoim sukcesem Szklarska Poręba - organizator Forum Nordicum, podzieliła się jednak ze swoimi sojusznikami z subregionu jeleniogórskiego, którzy wzięli na siebie część przyjemnych, ale i wymagających obowiązków gospodarza. Dzięki temu także oni mogą cieszyć się z korzyści z wyjątkowej okazji do międzynarodowej promocji tu, na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania gdzieś daleko w świat. Prezentacje merytoryczne dotyczące narciarstwa i biathlonu były przeplatane pokazami dotyczącymi atrakcji Szklarskiej Poręby, Karpacza, Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnego Śląska i Harrachova. Przez gości z różnych stron świata zostało to odebrane jako znakomity przykład zintegrowanej promocji regionu, pozwalający na pokazanie jego pełnego potencjału.
Ponad 60 dziennikarzy z Europy i Azji, specjalistów od narciarstwa klasycznego i biathlonu, zachwycało się wspaniałym szkłem w hucie Julia w Piechowicach, pieczołowicie odnowionym Pałacem Pakoszów i doskonałą polską kuchnią we Dworze Liczyrzepy w Karpaczu. W kuluarach zadawali wiele pytań swoim polskim kolegom po fachu na temat Karkonoszy, Polski oraz tego, co dzieje się w sporcie zimowym w Zachodnich Sudetach.

Forum Nordicum zostało wysoko ocenione także ze względu na bardzo wysoki poziom merytoryczny, znakomitych gości i możliwość zdobycia informacji z pierwszej ręki od ludzi decydujących o losach światowego narciarstwa klasycznego i biathlonu. Te informacje dotyczyły także Polski i Szklarskiej Poręby. Okazało się, że plan rozbudowy ośrodka w Jakuszycach, wzbudzający w naszym kraju wiele zrozumiałych emocji, gdzie indziej przyjmowany jest ze spokojem, zrozumieniem i dystansem. Wszyscy są pewni, że prędzej czy później dojdzie do kompromisu i Puchar Światach w biegach narciarskich wróci na Polanę Jakuszycką. W taki sposób - dosłownie - wyraził się przewodniczący Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian Franco Kasper.

(fot. Daniel Koszela i Leszek Kosiorowski)

Szansa Szklarskiej Poręby i jej sojuszników z subregionu jeleniogórskiego jest też w biathlonie. O możliwości organizacji na Polanie Jakuszyckiej w Górach Izerskich Pucharu Świata i Mistrzostw Świata w Biathlonie mówiła w swoim bardzo ciekawym i błyskotliwym wystąpieniu Dagmara Gerasimuk, prezeska Polskiego Związku Biathlonu. Potrzebna jest tylko modernizacja ośrodka w Jakuszycach i czas, by móc skutecznie przekonać do Polski władze Międzynarodowej Unii Biathlonu IBU.

O tym, dlaczego Polska jest bardzo ważna dla globalnych organizacji narciarskich, mówił Michael Lamplot z FIS-u. Wynika to z prostej przyczyny: Polska to duże państwo, o potencjalnie ogromnej publiczności telewizyjnej, więc niezwykle ważny z marketingowego punktu widzenia. Bez wielkiej widowni nie ma mowy o sponsorach, a bez nich nie ma szans na zwiększenie liczby zawodników uprawiających daną dyscyplinę. Choćby rekreacyjnie, co jest najważniejszym celem międzynarodowych organizacji sportowych.

Wśród gości byli Walter Hofer - dyrektor Pucharu Świata w Skokach Narciarskich FIS, Per Bergerud - przedstawiciel przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Biathlonie w Oslo, Mario Stecher - mistrz świata w skokach, promujący swą książkę mistrz olimpijski i świata w kombinacji norweskiej, Angelo Corradini - prezydent Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet i wiele innych ciekawych postaci. Z grona gości polskich wyróżniona została Dorota Dziadkowiec-Michoń - trzykrotna mistrzyni Worldloppet oraz Julian Gozdowski - honorowy prezes Biegu Piastów, który za swe ogromne zasługi otrzymał od przedstawiciela Polskiego Związku Narciarskiego replikę medalu zdobytego w sprincie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w sprincie przez Justynę Kowalczyk i Sylwię Jaśkowiec.

Relacje medialne z Forum Nordicum ukazały się w mediach niemieckich, francuskich, szwajcarskich, austriackich, norweskich, irańskich, słoweńskich, czeskich, rosyjskich i wielu innych.

Leszek Kosiorowski

Tagi: · Szklarska Poręba · narty biegowe · Jakuszyce

· szklarskaporeba.pl · bieg-piastow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław