ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Letni, a jak zimowy

Napisany: 2015-08-31

Letni, a jak zimowy

Niemal tysiąc zawodników i drugie tyle kibiców podczas Letniego Biegu Piastów. Wkrótce i zimą, i latem będą Biegać tysiące Piastów

(źródło: Stow. BIEG PIASTÓW)

Prawie dwa tysiące ludzi biegało, chodziło i bawiło się przez ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia na w Jakuszycach podczas Letniego Biegu Piastów. W trzech głównych biegach wzięło udział niemal tysiąc zawodników, co oznacza wzrost frekwencji w całych zawodach, w porównaniu do poprzedniego roku, aż o 65 %!

Maraton, półmaraton, bieg na 10 km, marsze nordic walking, biegi dziecięce, gry i zabawy dla najmłodszych - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pierwszy raz rozegrano maraton bez nart. Wygrali Robert Faron i Natalia Grzebisz. Oboje to wyśmienici biegacze narciarscy, regularnie bywają w Jakuszycach.
- Jakuszyce to znakomite miejsce do biegania! Uwielbiam tutaj startować i trenować. Zachęcam wszystkich do przyjazdów - mówił na mecie uradowany Robert Faron.

W półmaratonie najlepsi okazali się Marcin Świerc i Emilia Romanowicz. W biegu na 10 km zwyciężyli David Kucera i Katarzyna Ślusarczyk.

(źródło: Stow. BIEG PIASTÓW)

Marcin Świerc to wielokrotny mistrz Polski w biegach górskich. Starty w Letnim Biegu Piastów (był pierwszy w półmaratonie i drugi na 10 km) traktował jako przetarcie przed walką o obronę tytułu mistrza Polski za dwa tygodnie w Krynicy.
- Bardzo się cieszę, że tu przyjechałem, a zawody podobają mi się także z uwagi na kapitalną atmosferę i na to, że udział mogą wziąć wszyscy. Nie zapomniano o dzieciach, dla nich też zorganizowano biegi - komentował półmaratończyk.

Nagrody fair play należą się Piotrowi Czachorowskiemu i Norbertowi Litwickiemu, którzy zrezygnowali z rywalizacji, by na trasie pomagać innym zawodnikom. Piotr Czachorowski zauważył, że zasłabł jeden z konkurentów. Przez około 3 kilometry prowadził go do punktu kontrolnego. Dopiero wtedy pobiegł dalej. Norbert Litwicki doprowadził do mety zawodnika, który odniósł kontuzję stopy: miał siny palec i zdartą skórę.

Maraton ukończyło 84, półmaraton 453, a bieg na 10 km - 407 biegaczy. W sumie do mety dotarło 944, gdy w 2014 Letni Bieg Piastów składał się tylko z półmaratonu i biegu na dziesięć kilometrów - 576.

(źródło: Stow. BIEG PIASTÓW)

- Letni Bieg Piastów w krótkim czasie dorówna narciarskiemu - uważa prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, Zygmunt Bobowski.
Komandor BP Dariusz Serafin podkreśla, że na Polanie Jakuszyckiej najważniejsi byli wszyscy biegacze: od mistrza Marcina Świerca, który swoim przyjazdem bardzo wszystkich uradował, gdyż podniósł poziom sportowy zawodów, poprzez zaawansowanych amatorów, po początkujących.
- Dobrze, że nie było nagród finansowych. Mogłyby przyciągnąć łowców, startujących dla kilkuset złotych. Tu nagrodę miał okazję wygrać każdy - oceniał niezwykle doświadczony biegacz z Krakowa, Stanisław Grabowski.

Nie zabrakło wielu chętnych na marsze nordic walking. Dzieci rywalizowały z niesamowitym sercem w biegach tylko dla nich. Z myślą o najmłodszych przygotowano także gry i zabawy.
- Znakomite! - podkreśla Magda Gawor, która z mężem i córką przyjechała do Jakuszyc z Małopolski. - Czas leciał na tych zabawach bardzo szybko, były bardzo urozmaicone. Sama nawet nie znałam wszystkich.

(źródło: Stow. BIEG PIASTÓW)

W Letnim Biegu Piastów - Jakuszyckim Maratonie, pobiegli Edward Dudek i Waldemar Witulski - wspaniali sportowcy, zwycięzcy Biegu Piastów przed wieloma laty. Organizatorzy mają nadzieję, że obaj będą promować ten bieg tak znakomicie, jak podczas wyjazdów na wielkie zawody zagraniczne robią to zwycięzca pierwszego Biegu Piastów: Stanisław Michoń i jego małżonka, triumfatorka Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet, Dorota Dziadkowiec-Michoń.
Na Polanie Jakuszyckiej nie zabrakło także, choć nie w roli zawodnika, Jacka Jaśkowiaka. Pomagał we wprowadzeniu Biegu Piastów do Worldloppet. Jaśkowiak jest prezydentem Poznania, więc ma mało czasu, ale znalazł tyle, by kibicować biegaczom i wręczyć nagrody najlepszym poznaniakom. Był też honorowy komandor i prezes Biegu Piastów Julian Gozdowski.

Pod koniec września Rowerowy Bieg Piastów, a już 1 września początek zapisów na jubileuszowy, XL Bieg Piastów na biegówkach.

Leszek Kosiorowski
Fot. Michał Luch i Leszek Kosiorowski

Tagi: · Bieg Piastów · Jakuszyce

· bieg-piastow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław