ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Perski Izerski

Napisany: 2015-07-15

Perski Izerski

Nie kot, nie dywan, choć jedno i drugie być może tam znajdziesz

Zosia Jazygow-Fryst z Zagroda przy Szlaku Dragonów Pruskich w Nagórzu podczas czerwcowej edycji PERSKIEGO IZERSKIEGO (źródło: Z, Jazygow-Fyrst)

Idea bazarów, jarmarków i spotkań, podczas których można kupić lokalne produkty i wytwory lokalnego rzemiosła ma się w najlepsze. Wydarzeń o podobnym charakterze jest co raz więcej. Wystarczy wspomnieć organizowane przez ostatnie lata Jarmarki Rzemiosła i Sztuk Wszelakich w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie.
Jednak spośród tych wszystkich miejsc i okazji niektóre pozytywnie się wyróżniają.

Takim bazarem, w nietuzinkowym miejscu - Średniowiecznej Osadzie w Kopańcu przy Farmie 69 - jest "Perski Izerski".
- Wpadliśmy na pomysł zorganizowania lokalnego, wiejskiego i prawdziwie sielskiego bazaru u podnóża Gór Izerskich, by mieszkańcy pobliskich wsi i miasteczek mieli okazję wywietrzyć szafy i posprzątać strychy. Znalezione tam skarby mogą sprzedać, oddać lub wymienić na inne, znalezione przez sąsiadów - streszcza przesłanie "Perskiego Izerskiego" jeden z pomysłodawców i organizatorów, Filip Podwiński - przedstawiciel Fundacji HARMONIA KULTURY.

Przeciąganie liny - prosta zabawa, którą można rozegrać niemal wszędzie - podczas ubiegłorocznej edycji Jarmarku Izerskiego w Osadzie (fot. A. Lipin)

Na majdanie kopanieckiej osady, tak jak przed tysiącem lat w podobnych okolnicach bywało, zbierają się lokalni artyści i wytwórcy, prezentując swoje dzieła i ekologiczne wyroby. Fundacja KOBOLD z pobliskiej Małej Kamienicy, zapewnia rozrywkę mniejszym i większym dzieciom, organizując warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Osada Średniowieczna sprzyja takiemu wesołemu, letniemu spędzaniu czasu, bowiem jest tu na nią miejsce i pomocne atrakcje.

Marzeniem pomysłodawców było także i to, by perskie spotkania izerskie w Osadzie były cykliczne. Aby umożliwiały nawiązywanie więzi nie tylko merkantylnych, ale pomagały wymieniać się doświadczeniami, twórczymi myślami, pomagały w zawiązywaniu nowych znajomości. Przede wszystkim zaś przyczyniały się do występowania licznych uśmiechów na twarzach uczestników, będących oznaką przepływu dobrej energii.

Z pomysłami bywa różnie...

Akurat TEN udało się zrealizować. Odbyły się już dwie edycje - majowa i czerwcowa, a przed nami jeszcze co najmniej trzy (w tym roku). Najbliższa w już w niedzielę 19 lipca 2015 r. Do Średniowiecznej Osady w Kopańcu zapraszają fundacje HARMONIA KULTURY i KOBOLD oraz gospodarstwo agroturystyczne FARMA 69.
- Jeśli ktoś z Was jeszcze nie stał się częścią "Perskiego Izerskiego" - gorąco zapraszam! Przyłączcie się do wspólnej inicjatywy - zachęca do odwiedzin Kopańca Filip Podwiński.

Naszym zdaniem warto. Minione edycje udowodniły, że nie tylko jest kolorowo i wesoło, ale rzeczywiście Perskie bazary Izerskie stanowią doskonałą okazję do integracji środowiska lokalnego. W zabieganym, zwariowanym świecie takie spotkania, zwłaszcza w letnie dni są bezcenne.

Do zobaczenia na Perskim Izerskim!

PERSKI IZERSKI 19 lipca 2015 r. w Średniowiecznej Osadzie w Kopańcu

red.

Tagi: · Kopaniec

· harmoniakultury.org

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław