ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki

Atrakcje Wieże widokowe    Wędrówki Rower Narty Na wózku Bezpiecznie Bliżej gór Las Historia Legendy


 

• start  » Relacje  » Rembrandt w Jeleniej Górze

 
 

Napisany: 2016-10-03

Rembrandt w Jeleniej Górze

Przypisywany holenderskiemu mistrzowi PORTRET MŁODZIEŃCA można podziwiać w Muzeum Karkonoskim

Arcydzieła malarstwa europejskiego z KOLEKCJI DZIKOWSKIEJ rodziny Tarnowskich - wystawa w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim

Arcydzieła malarstwa europejskiego z KOLEKCJI DZIKOWSKIEJ rodziny Tarnowskich. Dla mieszkańców Karkonoszy może ten tytuł wystawy nie reklamuje wartości prezentowanych obrazów. Jednak wystarczająco jest zachęcający by we wtorek 27 września 2016 r. w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, zjawiło się wielu głodnych sztuki z najwyższej półki.

Kolekcja zgromadzona przez rodzinę Tarnowskich należy do jednych z najcenniejszych. Obejmuje nie tylko malarstwo. Warto wspomnieć o księgozbiorze, w którym zgromadzono niemal komplet wszystkich wydań biblii w tłumaczeniu polskim. Znajdują się tam również inkunabuły, w tym Explanatio In Psalterium kardynała Turrecrematy czy Objawienie świętej Brygidy. Oba z XV wieku.
Najcenniejszą jednak pozycją jest rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, który umieszczono w specjalnie do tego celu wykonanej hebanowej kasecie.

Zgromadzenie tych cennych zbiorów zawdzięczamy Janowi Feliksowi Tarnowskiemu (1777-1842). Poświęcił znaczną część życia dla stworzenia kolekcji w Dzikowie. W roku 1839 sporządził regulamin biblioteki i w zasadzie od tego okresu można mówić o zbiorze tworzonym "ku pożytkowi całego społeczeństwa".

Do obejrzenia kolekcji Tarnobrzeskich zachęcała Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego (fot. A. Lipin)

Nie będę oczywiście opisywał historii zbiorów. Z nią każdy może zapoznać się w Internecie. Dla nas, jeleniogórzan, najważniejszym jest sam fakt udostępnienia skromnej części kolekcji. Zasmakowania w jej wyjątkowości, a jeśli się nam spodoba – być może stanie się przyczynkiem podróży do Tarnobrzega...

Najważniejszym z zaprezentowanych obrazów w Jeleniej Górze jest Portret młodzieńca przypisywany Rembrandtowi. Niestety nie ma stuprocentowej pewności, że namalował go mistrz. Choć nikt też nie udowodnił, że autorem był ktoś inny. Śmiało więc wolno się chwalić, że mamy w Jeleniej Górze dzieło Rembrandta. Nie na stałe jednak. Kto chce zobaczyć Rembrandta – musi się pospieszyć. Wystawa w Muzeum Karkonoskim czynna do połowy listopada.

Krzysztof Tęcza

 
 
 
 

Tagi: · wystawa · wydarzenia kulturalne · wernisaż wystawy

· muzeumkarkonoskie.pl

 
ExpresMenu
 

Zobacz więcej

 
 

© Góry Izerskie 2006-2017

http://www.goryizerskie.pl

newsletter kontakt redakcja prywatność archiwum spis treści facebook partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław