ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki

Atrakcje Wieże widokowe    Wędrówki Rower Narty Na wózku Bezpiecznie Bliżej gór Las Historia Legendy


Rękawice męskie
 

• start  » Bliżej gór  » Jak dojechać w Góry Izerskie

Napisany: 2008-01-21

Jak dojechać w Góry Izerskie

Główne ośrodki turystyczne Gór Izerskich po polskiej stronie to Szklarska Poręba (bardziej kojarzona z Karkonoszami) i Świeradów-Zdrój. Do tych miast najłatwiej dojechać z głębi Polski, a zarazem z nich najłatwiej dotrzeć w same góry i pozostałe miejscowości podgórskie

Autem w samo serce

Droga Sudecka między Świeradowem Zdrój a Szklarską Porębą

Do Szklarskiej Poręby / Jakuszyc
Najpierw musimy dotrzeć do Jeleniej Góry. Z kierunku Wrocławia drogą krajową nr5 i nr3, ze Zgorzelca nr30, z Wałbrzycha nr367, z Legnicy nr3 i nr365.
Z Jeleniej Góry krajową 3-ką (E65) Świnoujście-Jakuszyce, po ok. 20km osiągamy Szklarską Porębę. Jadąc dalej (ok. 8km) dojeżdżamy w samo serce gór - do Jakuszyc. Jadąc dalej i przekroczywszy granicę z Republiką Czeską wjeżdżamy do Harrachova (po 6,5km) oraz kolejnych miejscowości czeskich Izerów.

Do Świeradowa-Zdroju
Z kierunku Szczecina, Zielonej Góry (również Poznania - ta trasa jest mniej zatłoczona niż 5-ka przez Wrocław) czy Zgorzelca, najwygodniej przyjedziemy drogą nr30 Zgorzelec-Jelenia Góra. 4,5km za Gryfowem Śląskim (w okolicy wsi Radoniów) skręcamy w prawo drogą nr361 na Mirsk i Świeradów-Zdrój, który osiągamy po ok. 15km.

Z Republiki Federalnej Niemiec najlepiej dojechać do Świeradowa-Zdroju przez Zgorzelec. Można jednak obrać wariant "południowy" i z nadgranicznego Zittau, przez Bogatynię i Frydlant wjeżdżamy w czeską część gór, a jadąc dalej do Nowego Miasta pod Smrkiem, ponownie możemy przekroczyć granicę państwową i osiągniemy Czerniawę Zdrój oraz Świeradów-Zdrój.

W Republice Czeskiej z kierunku Pragi najwygodniej dojechać do Liberca, a następnie drogą krajową nr14 w kierunku Harrachova. Przy niej leżą główne miejscowości turystyczne południowej części gór.

Świeradów-Zdrój i Szklarską Porębę łączy Droga Sudecka czyli szosa nr358. Obie miejscowości stanowią lokalne centra, z których rozchodzi się większość lokalnych szos prowadzących do pozostałych miejscowości.

Do wsi i osad leżących u stóp Grzbietu Kamienieckiego dojechać można zjeżdżając w lokalne szosy na południe z 30-ki między Gryfowem Śląskim a Jelenią Górą. Spina je również lokalna droga z Wojcieszyc k. Jeleniej Góry do Krobicy k. Świeradowa-Zdroju (jej znaczny odcinek to Stary Trakt Handlowy Żytawa-Jelenia Góra).

Koleją do podnóży

Ze stacji w Świeradowie-Zdroju raczej nie da się skorzystać...

Pociągiem z kierunków polskich, najbliżej Gór Izerskich, dotrzemy do:

  • Jeleniej Góry i dalej już drogami kołowymi (autobusem czy busem do Szklarskiej Poręby, Jakuszyc, Świeradowa-Zdroju oraz miejscowości północnych podnóży gór)
  • do Lubania Śląskiego skąd autobusem dotrzemy do Świeradowa-Zdroju

Po czeskiej stronie pociągi docierają do wszystkich miast i miasteczek podgórskich: Liberca, Frydlantu, Harrachova, Hejnic itd., a autobusy szynowe do większości miejscowości położonych wokół pasm górskich.

Samolotem trudniej

Najbliższe porty lotnicze znajdują się we Wrocławiu (Polska) i w Dreźnie (Niemcy) oraz Pradze (Czechy).

Arkadiusz Lipin

Otoczenie Gór Izerskich

Góry Izerskie leżą w środku 2 trójkątów:

  • małego - który wykreślają Goerlitz-Jelenia Góra-Liberec
  • dużego - z wierzchołkami w miastach Dresden-Wrocław-Praha

 
Kije skitourowe
 
 
 

 

© Góry Izerskie 2006-2016

http://www.goryizerskie.pl

newsletter kontakt redakcja prywatność archiwum spis treści facebook partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław