ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Wieże widokowe  » Slovanka

Napisany: 2007-11-13

Slovanka

Pierwsza żelazna wieża widokowa nie tylko w Górach Izerskich, ale w całych Czechach

Slovanka - najstarsza żeliwna wieża widokowa w Czechach z 1887 r.

Do powstania niecodziennej budowli przyczyniły się trzy sekcje Niemieckiego Towarzystwa Górskiego Ještedu i Gór Izerskich (DGJI): Gablonz, Johannisberg i Kamnitztal (jablonecka, janovska i horníkamenicka).

O miejscu posadowienia wieży na Maxovským hřbecie (820 m n.p.m.) zdecydował fakt, iż właściciel terenu, p. Seibt, oddał go nieodpłatnie w ręce DGJI. W maju 1887 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich trzech sekcji, na którym wybrano projekt wiedeńskiej firmy Wagner. Projekt ten przewidywał postawienie 21-metrowej konstrukcji, której koszty zakupu ponieść miał zarząd towarzystwa, a sekcje opłacić jej transport i budowę.

Już w tydzień później odbyła się pierwsza narada techniczna. Pewien murarz samodzielnie przygotował 3-metrowy kamienny fundament. Po dostarczeniu w sierpniu elementów, monter z 2 pomocnikami w 17 dni złożyli wieżę.
W tym czasie sekcje starały się pozyskać jak największą liczbę gości na uroczyste otwarcie wieży. Obawy organizatorów co do niskiej frekwencji okazały się płonne, bowiem na Słowiankę przybyło prawie 5000 osób. Dobrowolne datki nie tylko w całości pokryły koszty związane z budową wieży, ale nawet przyniosły zysk.

Żelazna konstrukcja wieży widokowej Slovanka w znacznym stopniu przyczyniła się do szybko rosnącej popularności Gór Izerskich wśród turystów. Wymagała jednak corocznego remontu, a jej udostępnienie turystom urzędowego zezwolenia. Dopóki było to przestrzegane, wieża wytrzymywała bez szwanku zarówno wielkie tłumy zwiedzających, jak i niekorzystne wpływy atmosferyczne, później jej stan się jednak niestety bardzo pogorszył...

Opracowała Agnieszka Grendka

Tagi: · wieża widokowa · widok · punkt widokowy

Linki: · Královka · Petřín · Wieże widokowe Jizerských hor

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław