ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Krokusy budzą wiosnę!

Napisany: 2012-03-23

Krokusy budzą wiosnę!

Jedno z piękniejszych miejsc w Chromcu, na przełomie marca i kwietnia staje się najpiękniejsze! Co roku zachwyca majestatem krokusowych kielichów

Widok setek fioletowych kwiatów rzuca na kolana (fot. Viola Daszczyńska)

Krokus, z pozoru delikatna roślinka, doskonale radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Gdy śniegu jest niewiele, potrafi się przez niego przebić. Ale jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że bardzo szybko może się zwinąć i przeczekać pod śniegiem chwilowy powrót zimy.
Ciekawe, iż dotyczy to tylko kwiatów niezapylonych, które muszą jeszcze czekać na pyłek sąsiada przyniesiony przez owady albo wiatr. Zapylone walki o przetrwanie w śniegu nie podejmują. Więdną i giną. Nie na darmo oczywiście, bo zalążki i tak przetrwają pod śniegiem i będą z nich nasiona.
One też są ciekawe. Otoczone warstwą roślinnego tłuszczu, bogatego w białka, są pożywną substancją dla mrówek. W zamian za pokarm mieszkańcy mrowisk roznoszą nasiona krokusa zapewniając mu ekspansję.

Nasz krokus, szafran spiski (Crocus scepusiensis) jest jednym z 80 gatunków szafranów. Na świecie najbardziej znany jest szafran siewny lub uprawny (Crocus sativus). Uprawiany jest od wieków dla znamion (pręcików i słupków). Wysuszone spożywane są w postaci żółtego proszku jako przyprawa - najdroższa na świecie. Ze 150 tys. kwiatów szafranu uzyskuje się jedynie 1 kg znamion.
W starożytności, w Grecji, Rzymie, a także w Chinach, szafran stosowano jako barwnik organiczny. Asyryjczycy, Fenicjanie, Grecy i Arabowie spożywali szafran jako afrodyzjak.

Szafran spiski na szczęście nie nadaje się na przyprawę (fot. Viola Daszczyńska)

Krokusy doskonale radzą sobie z naturą, ale nie są w stanie obronić się przed niecnymi planami ogrodnika-amatora. Zwłaszcza takiego, który pod osłoną nocy zamierza się na nie ze szpadlem lub motyką, by siłą zmienić ich miejsce pobytu.
Apeluję więc, amatorzy krokusów, niedzielni turyści i inni odwiedzający:
Nie przenoście krokusów do własnego ogródka! Ich bulwy, w przystępnej cenie, można dostać w każdym sklepie ogrodniczym!
Dzikiego krokusa, pięknego symbolu gór, będącego w Polsce pod ścisłą ochroną prawną, zostawcie w naturalnych warunkach. Będzie tam cieszył wszystkich...

Vi

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Wiosenne spotkanie w Chromcu · Powitanie wiosny · Rezerwat KROKUSY · www.achswietlica.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław