ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Przystanek na Królewskiej Drodze

Napisany: 2011-10-18

Przystanek na Królewskiej Drodze

Nowogrodzka młodzież spotkała się z niemieckimi rówieśnikami na jednym z najstarszych szlaków komunikacyjnych w naszej części Europy

(fot. Archiwum Stowarzyszenia P-ZFST "Pogranicze")

Via Regia inaczej Wysoka Droga lub Droga Królewska to szlak, który od ośmiu wieków łączy kontynent europejski ze Wschodu na Zachód, z Kijowa na Ukrainie po Santiago de Compostela w Hiszpanii. Biegnąc przez Polskę łączy m. in. Kraków, Wrocław, Bolesławiec, Lubań i Zgorzelec. Przez wieki Via Regia była drogą wymiany gospodarczej, i kulturowej, a prowadzona po niej komunikacja zapewniała miastom rozwój, dobrobyt i bogactwo.

(fot. Archiwum Stowarzyszenia P-ZFST "Pogranicze")

Młodzież z Gimnazjum w Nowogrodźcu 21-osobową grupą, na zaproszenie "Pogranicza" oraz CSB e.V, zwiedziła 6 października, prezentowaną w baszcie Kaiserrtrutz w Gőrlitz, III Saksońską Wystawę Krajową "Via Regia - 800 lat podróży i spotkań". Uczniowie wzięli udział w oprowadzaniu po wystawie zatytułowanym "Kiełbie we łbie". Poznali m. in. przebieg szlaku przez Europę, uzyskali informacje na temat handlu na trasie Via Regia i jego wpływu na rozwój regionu oraz osobistości związanych z Via Regia na przełomie wieków.

(fot. Archiwum Stowarzyszenia P-ZFST "Pogranicze")

Po obejrzeniu wystawy gimnazjaliści spotkali się ze swoim rówieśnikami z niemieckiej szkoły Mittelschule Paulus w Königwartha. Następnie młodzież z Polski i Niemiec w towarzystwie przewodnika przez ponad godzinę wspólnie zwiedzała Gőrlitz. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Schlesiches Museum (Muzeum Śląskim). Uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat dziejów Śląska rozciągającego się od Krosna Odrzańskiego, przez Zieloną Górę, Wrocław, Opole aż po Katowice. Głos zabrał Robert Relich - Burmistrz Nowogrodźca, który przez cały dzień towarzyszył grupie, dziękując za zorganizowanie spotkania. Ute Große ze stowarzyszenia CSB e.V. przedstawiła zaś cele projektu "Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości" oraz zaplanowane w jego ramach kolejne przedsięwzięcia dla szkół.

(fot. Archiwum Stowarzyszenia P-ZFST "Pogranicze")

Po wystąpieniach nastąpiła część nieoficjalna. W trakcie poczęstunku uczniowie poznawali się bliżej. Z porozumiewaniem się nie mieli żadnych kłopotów. Słychać było język niemiecki i angielski... Wykorzystana została także komunikacja niewerbalna. W ogromnych ferworze integracji opiekunowie młodzieży długo musieli czekać na zbiórkę swoich podopiecznych i namawiać ich do powrotu do domu. Uczniowie robili wspólne zdjęcia, wymieniali się adresami e-mail i numerami telefonów.

(fot. Archiwum Stowarzyszenia P-ZFST "Pogranicze")

Via Regia łączy Wschód i Zachód, kultury i krajobrazy oraz w swój szczególny sposób i dzięki swojej historii przyczynia się do tworzenia wspólnej Europy. Organizatorzy mają nadzieję, że wspólne spotkanie uczniów z Nowogrodźca i Königwartha może stanowić małą cegiełkę w tym procesie.

Magdalena Guła - Stowarzyszenie P-ZFST "Pogranicze"
Beata Kril - Gimnazjum w Nowogrodźcu

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu "Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości" przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" z Lubania oraz Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz. Jego tematem głównym był historyczny szlak "Via Regia".
Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Saksonia - Polska 2007-2013).

· www.pogranicze-csb.home.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie drabiny jezdne odżelaziacze sprzątanie Wrocław