ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Aurun 4 i Wiedźma Szafirowa

Napisany: 2011-04-11

Aurun 4 i Wiedźma Szafirowa

W siedzibie Wielkiego Mistrza Bractwa Walońskiego Juliusza Naumowicza, Starej Chacie Walońskiej, sobotniego wieczora (9 kwietnia) odbyła się prezentacja czwartej edycji Auruna

Robert Pawłowski, Mincerz Waloński i inni uczestnicy spotkania w Starej Chacie Walońskiej

Ta gra terenowa, połączona z poznaniem dziejów i niezwykłych miejsc w Szklarskiej Porębie, z roku na rok przyciąga nowych wędrowców. Przemierzają oni drogi oraz bezdroża Gór Izerskich i Karkonoszy. Kierują się wskazówkami zawartymi w przewodnikach dostarczonych im przez organizatorów, którymi od lat są Robert Pawłowski Mincerz Waloński i jego małżonka Dorota, znana też jako Wiedźma Zielna. Każdy z uczestników otrzymuje po przejściu drogi specjalny kupon, który bierze udział w losowaniu niepowtarzalnego Złotego Auruna. W tym roku losowanie odbędzie się wśród uczestników wyprawy jesienią, w miejscu gdzie się to wszystko zaczęło – w Starej Wsi Szklarskiej nazywanej dziś Szklarską Poręba Dolną.

Aurun upamiętniający legendarnego Laurentiusa Angelusa

W tym roku Aurun opatrzony został stosownym certyfikatem upamiętniającym legendarnego Laurentiusa Angelusa, który w 1148 roku przybył w Karkonosze i odkrył złoża rudy żelaza w Kowarach na zboczu góry Rudnik, a w 1156 r. pokłady ołowiowo- i miedzionośne w niedalekiej Miedziance w Rudawach Janowickich. Imię Laurentius mogło zostać nadane kowarskiemu górnikowi później, dla utrwalenia jego postaci w dziejach, gdyż święty Wawrzyniec (łac. Laurentius) znany był w Karkonoszach jako patron hutników i poszukiwaczy skarbów.

Barbara Cygoń – Wiedźma Szafirowa i Waldemar Ciołek – Druid Szalony

Po prezentacji czwartego Auruna, dokonane zostało przez członków Sudeckiego Bractwa Walońskiego uroczyste mianowanie Barbary Cygoń ze Szklarskiej Poręby na walońską Wiedźmę Szafirową. Oprócz szczególnej wiedzy i wielu nadprzyrodzonych zalet Wiedźma Szafirowa, jako praktykujący lekarz stomatolog, wsławiła się cudownym wprost uleczeniem bólu zęba Juliusza Naumowicza, Wielkiego Mistrza Bractwa. W walońskiej tradycji wyraz wiedźma pochodzi od słowa wiedza. Szafir zaś jest kamieniem rzadkim, który w Polsce występuje tylko w Górach Izerskich i Karkonoszach. Dawniej szafir postrzegany był jako najbardziej tajemniczy spośród klejnotów i nazywany był "pieczęcią mądrości". W starych księgach walońskich znaleźć można o nim informacje, jako o klejnocie skrywającym tajemnice kamienia filozoficznego przemieniającego metale nieszlachetne w złoto. Tak więc w ocenie zgromadzenia nadanie tytułu Szafirowej nowej Wiedźmie walońskiej uznano za w pełni uzasadnione.

Uroczystości przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych, a ich uczestnicy przy rozstaniu przypominali sobie i wszystkim o konieczności złożenia stosownego hołdu w dniu 12 kwietnia, dniu imienin Juliusza Wielkiego.

Przemysław Wiater
Kanclerz Sudeckiego Bractwa Walońskiego

Tagi: · Walończycy · Walońskie Księgi · Szklarska Poręba

Linki: · Walończycy - poszukiwacze skarbów Gór Izerskich · Ametysty i fałszywki · Pierwszy spacer Szlakiem Walońskim · www.chatawalonska.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych drukarki do kodĂłw kreskowych safari Kenia sprzątanie Wrocław