ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Na statek! Służbowo ;)

Napisany: 2023-05-30

Na statek! Służbowo ;)

Na wody górnołużyckiego Berzdorfer See wreszcie wypłynie statek spacerowy

Zalana niecka kopalni węgla brunatnego opodal Görlitz, to jeden z wielu przykładów wodnego zagospodarowania terenów pogórniczych na Górnych i Dolnych Łużycach

Z początkiem tegorocznego lata nad Berzdorfer See startuje kolejna usługa z myślą o turystach odwiedzających ten zakątek Górnych Łużyc. Ku uciesze lokalnych przedsiębiorców turystycznych zostało wydane pozwolenie na żeglugę po dużej połaci zalewu. W drugiej połowie czerwca na wodę wypłynie pasażerski statek spacerowy Boats & Friends. W ofercie będą wycieczki dookoła Berzdorfer See, a ponadto organizacja imprez okolicznościowych pokładzie statku. Łącznie z miejscami siedzącymi zmieści się weń 200 osób. Pokład może być zadaszony lub nie — zależnie od pogody, możliwe jest jego wykorzystanie w różnych warunkach atmosferycznych. Statek jeszcze jest w stoczni Lux w Mondorf nad Renem. Trwa jego modernizacja i zmieniany jest napęd na elektryczny i przyjazny środowisku system napędowy.

Kąpielisko, teren rekreacyjny, akwen żeglarski, a wokół las — Zalew w Berzdorf to wspaniałe miejsce turystyczne

"Wybraliśmy tę stocznię, ponieważ nie tylko sama eksploatuje podobne, ale także projektuje specjalne statki pasażerskie dostosowane do indywidualnych potrzeb z przyjazną środowisku technologią napędową", mówi Stefan Menzel dyrektor zarządzający Boats & Friends, odpowiedzialny za rozmaite atrakcje turystyczne w Görlitz. "Dzięki temu — statek będzie cicho i spokojnie pływał po Zalewie Berzdorfskim nie emitując szkodliwych substancji, a tym samym w żaden sposób nie zakłóci naturalnej sielanki jeziora" — nie ukrywa radości przedsiębiorca.
Transport statku do miejsca postoju planowany jest na początku czerwca.

Górująca na horyzoncie Landeskrone — stożek wulkaniczny nad Görlitz — pięknie urozmaica krajobraz nad Zalewem w Berzdorf

W miejscu, gdzie znajduje się Berzdorfer See przez ponad 100 lat wydobywany był węgiel brunatny. Dziś lśni w słońcu tafla wody o długości niemal 8, a szerokości ~4 kilometrów. Historia powstania zbiornika sięga 28 grudnia 1997 r., kiedy to podjęto decyzję o zamknięciu kopalni odkrywkowej w Berzdorf, wydobywającej w szczycie rozwoju 50 000 ton węgla brunatnego dziennie. Zamknięcie zakładu było konsekwencją likwidacji sąsiedniej elektrowni w Hagenwerder. W 2002 roku rozpoczęto zalewanie kopalni, a 9 lat później pomyślnie zatwierdzono ją jako kąpielisko. Od ostatecznego zalania wyrobiska w 2013 roku wielu gości z trzech państw: Niemiec, Polski i Czech — cieszy się tym wielkim miejscem rekreacji. Berzdorf See, otoczony bujną zielenią zalew o powierzchni 960 hektarów, znajduje się nad samą granicą z Polską, kilka kilometrów na południe od Görlitz. Zarówno miłośnicy pływania, żeglarze, surferzy i plażowicze znajdą tu coś dla siebie. Także wymagający goście — w restauracji oferującej wykwintną kuchnię śródziemnomorską, z noclegiem w hotelu Insel der Sinne (pol. Wyspa zmysłów). Zaś zwolennicy kempingu docenią miejsca parkingowe dla kamperów w północnej części areału.

Południowy fragment Zalewu w Berzdorf z kąpieliskiem Błękitna Laguna, a w tle Góry Izerskie widziane z wieży widokowej Neuberzdorfer Höhe na dawnym zwałowisku kopalnianym

Zalew w Berzdorf chętnie odwiedzany jest przez mieszkańców Zgorzelca, Bogatyni, Zawidowa. Polskim Górnołużyczanom nie trzeba wskazywać doń drogi. Jednak turystom z dalszych zakątków Dolnego Śląska i Polski warto podpowiedzieć, że autem wygodnie można dojechać do Zgorzelca/Görlitz autostradą A4. Przejeżdżając przez miasto wjechać na drogę B99 (po niemieckiej stronie) lub 352 (po polskiej) i kierować się na Berzdorfer See lub Radomierzyce.
Jeśli wybierzecie niemiecki wariant dojazdu , pierwszym miejscem postoju nad zalewem będzie Nordstrand (pol. Plaża Północna). Jadąc przez polskie Radomierzyce, po przekroczeniu granicy wjeżdża się od strony niemieckich wsi Hagenwerder i Tauchritz. Na tym, południowym brzegu zalewu znajduje się marina i plaża Blaue Lagune (pol. Błękitna Laguna). Z Hagenwerder najłatwiej też dostać się do hotelu Insel der Sinne drogą B99, Przy tej szosie stoi też nie lada gratka — koparka wielonaczyniowa Schaufelradbagger 1452, którymi wydobywano przez wiele lat, także w polskiej kopalni Turów i wielu innych niemieckich kopalniach, węgiel brunatny.

Marina Zalewu w Berzdorf w trakcie zalewania kopalni (2009 r.)

Nad zalew w Berzdorf można się także dostać pociągiem i autobusem. Do Görlitz kursuje pociąg z Jeleniej Góry i Wrocławia, a po niemieckiej stronie pociągiem ODEG-RB 65 w kierunku Żytawy (Zittau) dojechać można do Hangenwerder. Z Görlitz nad wodę dojeżdżają też autobusy linii E. Przystanki zostały ustawione przy Błękitnej Lagunie, Plaży Północnej i promenadzie w Deutsch Ossig, oferując krótkie odległości do piaszczystej plaży jeziora. Najlepiej jednak zabrać ze sobą rower. Wokół zalewu są dziesiątki kilometrów wygodnych dróg rowerowych.

red.

Lokalizacja Berzdorfer See na mapie okolicy

Tagi: · Górne Łużyce · Görlitz · atrakcje turystyczne

· www.goerlitzentdecken.de · www.goerlitz-tourismus.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław