ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Pamiętają, edukują, kultywują

Napisany: 2022-11-09

Pamiętają, edukują, kultywują

Od 15 lat zamieniają miejsce kaźni w kuźnię kultury

Meetingpoint Memory Messiaen działa 15 lat (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)

W październiku'22 stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen świętowało 15-lecie działalności — pracy na rzecz zachowania pamięci o byłym obozie jenieckim Stalag VIII A i jego 120 tys. jeńców.

„«Niewiarygodne! Niemożliwe!» — z taką reakcją spotykaliśmy się w 2007 roku, kiedy wspólnie, Polacy i Niemcy, chcieliśmy stworzyć miejsce pamięci, spotkań, przyszłości. Poza miastem, w lesie, gdzie historia została w dużej mierze zapominana na dziesiątki lat.”, opowiadał w swojej przemowie Frank Seibel, prezes stowarzyszenia.

Bez ścisłej współpracy polsko-niemieckiej budowa Europejskiego Centrum Pamięć • Edukacja • Kultura nie byłyby możliwe.

Meetingpoint Memory Messiaen działa 15 lat (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)

„Upłynąć musiało wiele lat i wielkich wydarzeń musiało nastąpić, abyśmy mogli wspólnie pracować nad tym historycznym wyzwaniem. Musiał upaść komunistyczny reżim, nastąpić zjednoczenie Niemiec, a Polska stać się musiała członkiem europejskiej wspólnoty, by tutaj, regionalnie, zaczęto mówić o Europamieście. To są milowe kroki w życiu naszych społeczeństw. Wielkim więc osiągnięciem jest to, że stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen i Fundacja Pamięć • Edukacja • Kultura razem weszły w te wyjątkowe procesy służące pojednaniu Niemców i Polaków”, odniosła się do jubileuszu wystąpieniem Kinga Hartmann-Wóycicka — prezes zarządu fundacji.

Meetingpoint Memory Messiaen działa 15 lat (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)

Na 15-lecie w ECPEK po raz pierwszy zabrzmiała jazzowa wersja Kwartetu na koniec czasu Oliviera Messiaena — dzieła muzyki kameralnej, którego prawykonanie nastąpiło w styczniu 1941 roku w obozie jenieckim Stalag VIII A pod Görlitz. Pomysł zagrania słynnego kwartetu Messiaena w jazzowej interpretacji, zrealizował znany drezdeński perkusista i perkusjonalista Günter Baby Sommer w towarzystwie skrzypka Steffena Gaitzschai klarnecisty Johannesa Endersa.

Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen w podsumowaniu wydarzenia dziękowało przyjaciołom i sympatykom za liczne życzenia i gratulacje.

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen

Tagi: · Görlitz · Zgorzelec · koncert

· meetingpoint-memory-messiaen.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław