ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Śląsk pl 45+

Napisany: 2022-10-03

Śląsk pl 45+

Górnołużyckie muzeum poświęcone Śląskowi pokazuje jego najnowszych osiem dekad

ŚLĄSK OD ROKU 1945 | SCHELSIEN SEIT 1945 - nowa multimedialna wystawa Muzeum Śląskiego w Görlitz (źródło: SMG)

Nowa wystawa multimedialna Muzeum Śląskiego w Görlitz ukazuje jak zmienił się Śląsk przez kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej. Polsko-niemiecki zespół naukowców od 2020 roku pracował nad stworzeniem aplikacji, która oferuje ponad 600 zdjęć, 15 historycznych i nowych filmów, nagrania dźwiękowe oraz liczne mapy tematyczne. Odwiedzający za pomocą tabletów mają dostęp do ponad 30 tematów w języku niemieckim, polskim i angielskim.

Odbudowa Wrocławia (fot. Herder-institut, źródło: SMG)

Nowa cyfrowa prezentacja przedstawia historię Śląska w Polsce i skupia się m. in. na polityce, gospodarce, kościele, religii, kulturze, przyrodzie oraz turystyce. Autorzy nie zapomnieli też o Śląsku czeskim, a także pokazano sytuację Ślązaków w Niemczech.

"Aplikacja była dla nas wielkim wyzwaniem, ponieważ ma w bardzo szeroki sposób pokazać historię Śląska i Ślązaków", wyjaśnia kierowniczka projektu dr Martina Pietsch. "Prezentujemy najnowszą historię Dolnego i Górnego Śląska przystępnie i wieloaspektowo", dodaje naukowiec Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Nowatorska, z użyciem nowoczesnych urządzeń przekazu wystawa jest wielojęzyczna i wielopłaszczyznowa (źródło: SMG)

Materiał zdjęciowy i filmowy pochodzi głównie z polskich archiwów, muzeów, od fotografów, agencji fotograficznych, producentów filmowych, a także stowarzyszeń i osób prywatnych. Łącznie zebrano ponad 5 tys. zdjęć, historycznych dokumentów filmowych, nagrań dźwiękowych i map. Techniczną i kreatywną stroną przedsięwzięcia zajęła się agencja Faible z Lipska.

Ekspozycja ma także coś specjalnego dla najmłodszych odbiorców (fot. Maciej Chyra, źródło: SMG)

Dodatkowo powstała także Wyspa Dzieci z kolorowymi meblami. To miejsce, gdzie najmłodsi zwiedzający, dzięki zabawie mogą np. poznać bohaterów kultowych animowanych filmów: Bolka i Lolka, Reksia oraz Misia Kudłatka. Zostały także wykonane puzzle, które przedstawiają m. in. zdjęcia dzieci z dzisiejszego Śląska oraz współczesnego Ducha Gór.

"Mamy nadzieję, że wybór śląskich motywów i tematów sprawi dzieciom radość i zachęci do odkrywania Śląska poprzez zabawę", zwierza się dyrektorka Muzeum Śląskiego dr Agnieszka Gąsior, dla której projekt jest ważną innowacją. "Cieszę się, że nasza stała wystawa zostanie rozbudowana w tak nowoczesny i atrakcyjny sposób", podkreśla znaczenie wystawy pełniąca od maja 2021 roku menadżerka.

Produkcja dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości na Górnym Śląsku (fot. Agencja Gazeta, źródło: SMG)

Muzeum Śląskie w Görlitz (SMG) zostało otwarte w 2006 roku i prezentuje dzieje oraz kulturę Śląska, zarówno w kontekście tradycji niemieckich i europejskich wpływów kulturowych. Blisko 1000 eksponatów opowiada o zmiennych losach kraju i jego mieszkańców od średniowiecza do dziś. W zbiorach muzeum znajdują się m. in. dzieła sztuki i pamiątki historyczne, malarstwo na szkle, ceramika i porcelana, pamiątki ucieczki i wypędzenia, a także bogata kolekcja zdjęć.
Cyfrowa prezentacja Śląsk od 1945 roku jest częścią programu Śląsk — wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe realizowanego wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Finansowany jest w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014–2020.

Źródło: SMG

Tagi: · Görlitz · wystawa · Górne Łużyce

· schlesisches-museum.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych drukarki do kodĂłw kreskowych sprzątanie Wrocław