ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » W rocznicę wyzwolenia

Napisany: 2021-05-04

W rocznicę wyzwolenia

Aby pamięć o ofiarach się nie zatarła...

Obóz jeniecki A VIII okręgu wojskowego pod wschodnim Görlitz, był jednym z największych w południowo-wschodnim zakątku G. Łużyc. Przebywało w nim jednocześnie nawet 50 tys. jeńców (źródło: Fundacja Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura)

Pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć • Edukacja • Kultura w Zgorzelcu, 7 maja odbędzie się ciche upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią przedstawiciele Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura wraz ze stowarzyszeniem Meetingpoint Music Messiaen e.V. uczczą pamięć w kameralnym, zamkniętym gronie.

Krótkie wideo z uroczystości ukazę się 8 maja na Youtube Meetingpoint oraz w mediach społecznościowych stowarzyszenia i fundacji.
Chętni do złożenia wieńców i zapalenia zniczów pod pomnikiem, dla wspólnego upamiętnienia ofiar Stalagu VIII A i II wojny światowej, jak najbardziej mogą to uczynić.

Stalag VIII A był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Rzeszy Wielkoniemieckiej. Założony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (dziś Zgorzelec) podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau (dziś Wrocław). Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie obozu.
Do 8 maja 1945 r. — dnia wyzwolenia — przez Stalag VIII A przeszło 120000 jeńców różnych narodowości: Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów, Brytyjczyków i innych. Wykorzystywani jako tania siła robocza, pracowali niemal we wszystkich gałęziach przemysłu w okolicy. Ciężkie warunki pracy, głód, choroby i egzekucje doprowadziły do śmierci blisko 10000 więźniów.

Źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław