ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Przygoda w górach

Napisany: 2019-12-11

Przygoda w górach

Wieża widokowa, ścieżka edukacyjna i wiata turystyczna – nowe atrakcje w Nadleśnictwie Świeradów

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie w Górach Izerskich - nowa atrakcja turystyczna (fot. Katarzyna Męcina, Nadleśnictwo Świeradów)

Leśny Kompleks Promocyjny Sudety Zachodnie składający się z obszarów Nadleśnictwa Świeradów i Nadleśnictwa Szklarska Poręba powołano piętnaście lat temu, aby promować wyjątkowość lasów Gór Izerskich pod względem przyrodniczym, turystycznym i historycznym.
Tereny Nadleśnictwa Świeradów przyciągają coraz większą ilość turystów z Polski i zza granicy. Goście przebywający na naszym terenie są zainteresowani przyrodą, a wychodząc na szlaki turystyczne chcą zobaczyć to, co najpiękniejsze i najcenniejsze.
Bardzo nam zależy na tym, aby turystyka nie zakłócała naturalnego tętna przyrody. Chcemy zapewnić jak największą ilość atrakcji na istniejących już szlakach turystycznych, jednocześnie przekazując najciekawsze informacje w przystępny sposób.
Odpowiedzią na te postulaty jest pomysł transgranicznej Przygody w górach. Przedstawia dziedzictwo naturalne i kulturowe Gór Izerskich i Gór Żytawskich. Dlatego partnerem projektu jest Departament Leśnictwa Miasta Zittau. Owe pasma górskie są dwoma ostatnimi w Sudetach: Góry Żytawskie są niemiecką częścią Gór Łużyckich – najdalej wysuniętego pasma Sudetów w ogóle, zaś Góry Izerskie – najdalej na zachód położonym pasmem polskich Sudetów. Są zarazem zwornikiem między dwoma krajami: Śląskiem i Górnymi Łużycami, bowiem ich zachodnia część, począwszy od Smrka leży na historycznych G. Łużycach, zaś wschodnie grzbiety (Wysoki i Kamienicki) – na Śląsku.

Wiata turystyczna na Zajęczniku - jeden z kilku elementów polsko-niemieckiego przedsięwzięcia pn. Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe (fot. Katarzyna Męcina, Nadleśnictwo Świeradów)

Przygoda w górach to kilka obiektów po dwóch stronach granicy:

  • budowa wiaty turystycznej na górze Zajęcznik
  • budowa wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie
  • budowa trasy turystycznej Przygoda w górach
  • przywrócenie do użytku trasy Goldbachweg (droga w dolinie potoku Goldbach w G. Żytawskich, biorącego początek w Kurort Oybin)
  • poprawa dostępności turystycznej wokół Kelschstein (piaskowcowe utwory skalne – pomnik przyrody opodal Kurot Oybin w G. Żytawskich)

Wiata turystyczna na Zajęczniku oddaliśmy do użytku turystów już w lipcu 2019 r. Jest zwieńczeniem ścieżki edukacyjnej Zajęcznik. Łatwo do niej trafić idąc zielonym lub czarnym szlakiem turystycznym.

Kelchsteine podczas zachodu słońca - pomnik przyrody koło Ojvina w Górach Żytawskich (fot. Elisauer, źródło Wikimedia)

Wieża widokowa na górze Czerniawska Kopa (776 m n.p.m.) powstała w tym samym miejscu, w którym wiele lat temu stała jej poprzedniczka, znana nam tylko z fotografii. Zbudowana z wytrzymałego drewna modrzewiowego osiąga wysokość 15 m i posiada trzy tarasy widokowe. Równocześnie może z niej podziwiać widoki bezpiecznie około 20 osób. Obok wieży znajduje się miejsce odpoczynkowe i stojaki na rowery. W najbliższym sąsiedztwie przebiegają trasy rowerowe single track. Wieża uroczyście do otwarta została 28 listopada br. Można do niej dotrzeć czarnym i niebieskim szlakiem turystycznym.

Dolina potoku Goldbach w górnołużyckim Ojvinie - perle Gór Żytawskich / Łużyckich (fot. A. Lipin)

Trzecim elementem Przygody w górach, scalającym wszystkie inwestycje po obu stronach granic będzie ścieżka turystyczna, przebiegająca fragmentem toru saneczkowego zbudowanego sto lat temu na Stogu Izerskim. Spodziewamy się, że będzie dużą atrakcją dla spacerujących czarnym szlakiem turystycznym wokół Świeradowa-Zdroju oraz alternatywą wobec czerwonego szlaku na Stóg. Na trasie trzynaście punktów opowie o sporcie, budownictwie, przyrodzie i historii Gór Izerskich oraz sąsiednich – Żytawskich. Na ścieżkę zapraszamy wiosną 2020 roku.
Korzystanie z nowych atrakcji wspomoże aplikacja mobilna, zawierająca rozszerzone informacje, audiodeskrypcję dla osób niedowidzących oraz zestaw scenariuszów zajęć do przeprowadzenia lekcji przez nauczycieli.

Przygoda w górach powstaje dzięki dofinansowaniu w 85% z Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 – Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe.

Barbara Rymaszewska, Nadleśnictwo Świeradów


Uroczyste otwarcie wieży widokowej 28 listopada 2019 r.: od lewej ... z miejsko-wiejskiej gminy Mirsk, Lubomir Leszczyński - Nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów, Dorota Marek - dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Świeradowie-Zdroju (fot. A. Lipin)

Widoki z wieży widokowej rozciągają sie daleko na północ - Pogórze Izerskie, oraz na zachód - Górne Łużyce) (fot. Katarzyna Męcina - Nadleśnictwo Świeradów)

Podczas otwarcia wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie sąsiedni Stóg Izerski skrył się wChmurach (fot. A. Lipin)

Mirsk, zamek Gryf w Proszówce oraz zamek Grodziec - jak na dłoni (fot, A. Lipin)

Tagi: · las · leśny kompleks promocyjny · Świeradów-Zdrój

Linki: · Jedna góra - dwie wieże · Edukacja przyrodniczo-leśna · Ziemia - woda - powietrze · http://www.swieradow.wroclaw.lasy.gov.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne blokady skrzyni biegów regały magazynowe sprzątanie Wrocław