ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » A miał być cietrzew...

Napisany: 2010-11-07

A miał być cietrzew...

"Milusińscy", "Macierzyństwo" – te zagadkowe tytuły nie dotyczą scen z życia rodzinnego Kowalskich, ale znacznie trudniejszego do uchwycenia życia dzikiej przyrody – także górskiej

(fot. Bartek Wójcikiewicz, Szklarnia TV)

Zdjęcia ilustrujące zagadki natury, jej potęgę i tajemniczość – niemal pięćdziesiąt fotografii – można oglądać od piątku w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Wystawa "Oczami śląskich fotografów", rezultat dwuletnich wyjazdów plenerowych członków Związku Fotografów Przyrody dzięki współpracy z KPN trafiła do Szklarskiej Poręby.

Fotografie przenoszą oglądających w najpiękniejsze i często jedne z bardziej dziewiczych miejsc Polski. Momenty uchwycone o najróżniejszych porach dnia w parkach narodowych – Słowińskim czy Biebrzańskim – nierzadko umknęłyby uwadze mniej uważnemu turyście. Oko żaby podglądające spomiędzy traw, wilk, który pojawił się w kadrze zamiast wyczekiwanego cietrzewia – to tylko kilka z wyjątkowych chwil uchwyconych przez fotografów. Wiele ze zdjęć zyskało nagrody w ramach konkursów fotograficznych oraz zostało włączonych do międzynarodowych wystaw fotografii przyrodniczej.

(fot. Bartek Wójcikiewicz, Szklarnia TV)

Zygmunt Urzędnik, opiekun wystawy i autor zdjęć: – Fotografia przyrodnicza przyciąga coraz więcej zwolenników. To szczególny rodzaj fotografii, wymagający skupienia i cierpliwości. Ale już samo obcowanie z przyrodą, jej poznawanie – uspokaja, pozwala zażyć świeżego powietrza i odpocząć. Przyroda nas otacza, ale sztuką jest pokazanie tego w kadrze. Nierzadko, aby móc zbliżyć się do zwierząt na tyle, by je sfotografować, trzeba spędzić wiele czasu w czatowni – uśmiecha się.

Różne są nie tylko tematy zajmujące "fotoprzyrodników", ale i skala ich zainteresowań: – Podczas pleneru w Magurskim Parku Krajobrazowym podczas gdy część naszych kolegów skupiała się na szukaniu tematu aż po horyzont, nasi koledzy z makroobiektywami mieli do dyspozycji teren 2 m na 2 m – i tam szukali swojego tematu – dodaje Urzędnik.

(fot. Bartek Wójcikiewicz, Szklarnia TV)

Przez wystawę przewija się nieustannie motyw górski – są Alpy i oczywiście Sudety. Fotografia górska jest tematem fascynującym, ale i wymagającym: – Ze względu na dynamikę zjawisk pogodowych, góry są fascynującą przestrzenią do fotografowania. Zwłaszcza Karkonosze, w których najlepsze momenty na robienie zdjęć to chwile tuż przed wschodem albo zachodem słońca, albo… w zupełnie złej i chmurnej pogodzie. Jednak także Góry Izerskie, choć nie są górami wysokimi, są niezwykle malownicze i plastyczne – dlatego sam z chęcią tam fotografuję. Tym bardziej, że dynamika zmian pogodowych jest tam nierzadko większa niż w wysokich partiach Karkonoszy – mówi Andrzej Raj, Dyrektor KPN.

Zygmunt Urzędnik dodaje: – Wspinanie, trud związany z tym, że trzeba dojść na szczyt skąd można zrobić zdjęcie – sam odkryłem niedawno podczas wyprawy w słowacką Małą Fatrę, że jest to coś, co mnie najbardziej inspiruje.

Wystawę możemy oglądać każdego dnia (do 5 grudnia br.) w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego przy ul. Okrzei 28 w Szklarskiej Porębie. Otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 900-1500.

Antonina Małowiecka

Relacja video z wernisażu w Szklarnia.TV

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław