ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Raj na ziemi

Napisany: 2019-05-14

Raj na ziemi

...będzie w Jagniątkowie. I to już po raz dziesiąty!

Jacek Paruszyński w roli Johannesa Maximiliana Avenariusa w jagniątkowiskim muzeum wyświetla nie tylko historię malowidła (źródło: DGH)

Hala Rajska w domu pisarza Gerharta Hauptmanna nie wzięła się znikąd. Staraniem jagniątkowskiego muzeum niedawno ukazały się drukiem wspomnienia jej twórcy – Johannesa Maximiliana Avenariusa. Tak wspominał swoją rozmowę z noblistą:
„A co zrobimy tutaj? A tam?” I za chwilę nasuwało się rozwiązanie: „Tutaj na łukach podporowych obejścia dojdzie wszystko, co według Ślązaka obowiązkowo powinno znaleźć się w niebie: kury i gęsi, kozy i krowy, odpust i festyn strzelecki… Pełne michy klusek, fajka nabita tabaką i choinka… wszystko obok siebie, wymieszane, tak jak przystało na niebiańską radość!” A na to miejsce dojdzie to, a na tamto miejsce – tamto! W ciągu tych pięciu minut stanęła nam przed oczami wymalowana hala.

O spektaklu Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa jest głośno od kilku miesięcy i to nie tylko w Jeleniej Górze. Muzeum miejskie DOM GERHARTA HAUPTMANNA zaproponowało nowatorskie zwiedzanie placówki, realizując spektakl w scenerii Hali Rajskiej. W najbliższą niedzielę 19 maja od godz. 21 Wyspa... zostanie wystawiona po raz dziesiąty. W postać malarza, który przyjął zlecenie namalowania raju na ziemi wcieli się jeleniogórski aktor Jacek Paruszyński.

Podwójna Noc Muzeów w jagniątkowskim Domu Gerharta Hauptmanna

To jeden z punktów trwającej przez aż dwa wieczory tegorocznej Nocy Muzeów w DGH. Na sobotę 18 maja zapowiadane są wernisaże dwóch nowych wystaw czasowych: Kałamarze literackie z XIX i XX wieku, ze zbiorów Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Hala Rajska uratowana! Dokumentuje prace renowacyjne, jakie przeprowadzono w obiekcie dokładnie ćwierć wieku temu. Wykonał je boński prof. Ferdynand Just z grupą krakowskich konserwatorów sztuki. Muzeum pamiętało o Juście także z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin. Otwarta zostanie także wystawa malarska grupy artystycznej Pi-Art z Piechowic pt. Światy Równoległe oraz wyświetlane będą polskie filmy dokumentalne o Gerharcie Hauptmannie aut. Roberta Stando i Kingi Wołoszyn. Wszystko to połączone będzie z niecodziennym zwiedzaniem domu pisarza.

Wstęp na podwójną noc muzeów do jagniątkowskiego muzeum jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc podczas spektaklu, chętni powinny zgłosić to wcześniej, najlepiej telefonicznie pod nr. 757 553 286.

Janusz Skowroński

Tagi: · spektakl tetralny · wystawa · wernisaż wystawy

Linki: · Wspomnienia śląskiego malarza · www.muzeum-dgh.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław