ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Fotki z zabawy

Napisany: 2017-10-24

Fotki z zabawy

Nowogrodziec gościł uczestników polsko-niemieckich warsztatów fotograficznych dla seniorów

Do Nowogrodźca 10 października 2017 r. zjechali adepci fotografii ze Śląska i Saksonii (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Już od kwietnia br. 10-osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu i Ośrodka Wsparcia Dziennego w Lubaniu bierze udział w międzynarodowym cyklu szkoleniowo-integracyjnym SENIORZY W SIECI. Niemieckimi uczestnikami są mieszkańcy 60+ z saksońskiej miejscowości Wittichenau. Podczas spotkań, 20-osobowa grupa seniorów z sąsiadujących krajów: Śląska i Saksonii, poznaje tajemnice robienia udanych zdjęć. Wiosną odbyły się dwa spotkania po stronie niemieckiej.

Fotografowanie to niełatwa sztuka, ale seniorzy doskonale sobie z nią radzą (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Pierwsze zajęcia po wakacjach zorganizowano w Nowogrodźcu. Uczestnicy pracowali z aparatami fotograficznym. Pod opieką zawodowego fotografa i wsparciu tłumacza, ćwiczyli sztukę robienia udanych portretów oraz zdjęć grupowych. Wszyscy zainteresowani mogli na moment wcielić się w rolę modeli, bądź skryć się za obiektywem w roli fotografa.

Spacer fotograficzny po grodzie nad Kwisą był owocny (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Po obiedzie seniorzy wybrała się na fotograficzny spacer, połączony ze zwiedzaniem miasta. W kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła czekała niespodzianka. Przygotowany wspólnie przez Dom Dziennego Pobytu i Urząd Miejski w Nowogrodźcu – mini-koncert organowy w wykonaniu Mariusza Urbana. Artysta przybliżył grupie także postać i twórczość Józefa Schnabla, urodzonego w Nowogrodźcu wybitnego śląskiego kompozytora muzyki sakralnej. Seniorzy zakończyli spotkanie wspólnym śpiewem i tańcami, przy kawie i cieście.

Organowy koncert Mariusza Urbana zachwycił wszystkich (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Znów się potwierdziło, że słaba znajomość języków obcych nie stanowi żadnej bariery komunikacyjnej. Życzliwość i otwartość na drugiego człowieka budują mosty nawet ponad barierami językowymi. Seniorzy wspólnie uczyli się i bawili.

Wyjątkowy dzień w Nowogrodźcu, z bogatym programem pełnym atrakcji, polsko-niemiecka grupa seniorów spędziła dzięki zaangażowaniu kadry i podopiecznych Domu Dziennego Pobytu oraz władz Nowogrodźca i pracowników Urzędu Miejskiego. Uczestnicy wyjechali z miasta nad Kwisą zachwyceni jego murami, muzyką, ludźmi i kuchnią. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci i sercach.

Wspólna zabawa dowiodła, że dla serdeczności i dobrego nastawienia nie ma barier narodowych i językowych (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Program SENIORZY W SIECI jest realizowany przez Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. W Miltitz (www.csb-miltitz.de), w partnerstwie z lubańskim stowarzyszeniem Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE (www.pogranicze-csb.home.pl), przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Małych Projektów w EUROREGIONIE NYSA.

Źródło: P-ZFST POGRANICZE

Tagi: · Lubań · POGRANICZE

· www.pogranicze-csb.home.pl · www.csb-miltitz.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław