ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

• start  » Było  » Letni dogadania zimowy

Napisany: 2017-08-29

Letni dogadania zimowy

Biegacze Biegu Piastów bez nart frekwencyjnie zbliżają się do śniegowych

Pobiegli w Góry Izerskie – wrócili zadowoleni: Patrycja Bereznowska, Jacek Sobas, Karolina Obstój, Jacek MEZO Mejer (źródło: BIEG PIASTÓW)

Takiej frekwencji na Letnim Biegu Piastów jeszcze nie było! Pobiegło 1370 par nóg, a zwyciężyli najszybsi: Patrycja Bereznowska i Jacek Sobas (50 km), Pavel Brydl i Karolina Obstój (półmaraton) oraz Piotr Holly i Elżbieta Kowalewska (11 km).

Szybka, ładna, wymagająca trasa przez Góry Izerskie ze startem i metą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie zachwyciły uczestników Jakuszyckiego Ultramaratonu i Półmaratonu, rozegranych w sobotę, 26 sierpnia br. Rywalizacji w pięknych okolicznościach przyrody towarzyszył wysoki poziom sportowy. Ultramaraton wygrała aktualna mistrzyni świata Patrycja Bereznowska.
Ubiegłego miesiąca, w irlandzkim Belfaście, zdobyła mistrzostwo świata w biegu 24-godzinnym z najlepszym wynikiem w historii zawodów: 258 kilometrów i 339 metrów.
„Start w Letnim Biegu Piastów to dla mnie doskonały trening przed Spartathlonem w Grecji”, mówiła na mecie Patrycja. „Trasa świetna: górska, ale szybka, nadająca się nawet dla takich asfaltowych wyjadaczy, jak ja!”, dodała rekordzistka.
Patrycja wygrała z dużą przewagą – podobnie Jacek Sobas, rywalizujący z Robertem Faronem, który był tuż za Jackiem. Ten wówczas przyspieszył i uciekł Faronowi. Na mecie Sobasa oczekiwała partnerka życiowa i podopieczna treningowa, Karolina Obstój.
„Często tu startuję, uwielbiam te tereny, więc moja radość ze zwycięstwa jest tym bardziej większa”, dzieliła się wrażeniami za metą.
Pokonała jeleniogórską rewelację biegania – Paulinę Janik, dla której start w LBP był elementem przygotowań do biegu na dystansie 64 km podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Półmaraton mężczyzn wygrał renomowany Czech Pavel Brýdl. W pokonanym polu pozostawił m. in. utytułowanego Piotra Hollego. Przyznał za metą, że w szybszym biegu przeszkodziło mu zatrucie pokarmowe. Holly odbił sobie to niepowodzenie w drugim dniu zawodów 27 sierpnia, gdy pewnie wygrał Jakuszycką Jedenastkę. Wśród pań najlepsza okazała się Elżbieta Kowalewska.

Wśród 201 uczestników ultramaratonu, 414 półmaratonu i 411 jedenastki było wielu debiutantów biegowych w górach. Zmagali się ze stałymi bywalcami zawodów stowarzyszenia BIEG PIASTÓW. W gronie tych pierwszych był Jacek MEZO Mejer, raper. Zajął 10 miejsce w półmaratonie, ale musiał się oszczędzać, bo tuż po zakończeniu biegu wskoczył na scenę, by zaśpiewać dla setek ludzi wypełniających Polanę Jakuszycką. Przybyli nie tylko biegacze i ich bliscy

W Letnim Biegu Piastów brało udział również 145 miłośników nordic walking, przeszli rekreacyjnie 11 km, a 107 uczniów przebiegło kilometr w trakcie Wyprawy Zuchów. Bez mała setka przedszkolaki pokonało trasę Biegu Przedszkolaka.
W sumie w startowych rejestrach odnotowano 1370 uczestników – to rekord w pięcioletniej historii zawodów.
„Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w Letnim Biegu Piastów”, podsumowuje dyrektorka BIEGU PIASTÓW Kaja Sznajdrowicz. „Byli to nie tylko zawodnicy, ale i ich rodziny. Taki był nasz cel, właśnie dlatego przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócą do nas za rok!”, wybiega w przyszłość działaczka.

Do czego już dziś zachęcamy, zaś do tego czasu odbędzie się jeszcze 30 września br. Rowerowy Bieg Piastów, a w marcu 2018 r. – tradycyjne zimowe bieganie na nartach.