ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Wśród rzeźb, w duchu pamięci

Napisany: 2017-07-19

Wśród rzeźb, w duchu pamięci

Muzyczny spacer po obozie i zamknięcie warsztatów

(źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Meetingpoint Music Messiaen – stowarzyszenie podtrzymujące pamięć o jenieckim obozie pod Zgorzelcem, zaprasza w środę, 26 lipca br. na muzyczny spacer po terenie byłego obozu jeńców wojennych, Stalag VIII A w Koźlicach.

To będzie niecodzienna szansa poznania osobliwych rzeźb rozstawionych na terenie Stalagu. Anegdoty na temat powstania metaloplastyk opowie sam autor dzieł, Matthias Beier. Uczestnicy będą mieli też okazję wsłuchać się w muzykę Oliviera Messiaena i bliżej poznać jego legendarne dzieło Kwartet na koniec czasu, skomponowane podczas pobytu w obozie.
Chętni do spacerowania powinni pojawić się w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach k. Zgorzelca przed godz. 19 (początek zwiedzania). Bilet wstępu kosztuje 12 zł. Do Stalagu można też dojechać autobusem za 8 zł sprzed Mostu Staromiejskiego w Zgorzelcu, o godz. 1830. Powrót do miasta planowany jest na godz. 2030. Zainteresowani powinni uprzednio zarezerwować miejsca na przejazd.

WORCATION – warsztat + wakacje

(źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Kilka dni później, 4 sierpnia 2017 r. (piątek), uroczyście zakończą się warsztaty WORCATION, wraz z uczczeniem pamięci jeńców byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A w Zgorzelcu.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 12 przy pomniku na terenie Stalagu, przed budynkiem Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Uczestnicy warsztatów z trzech państw: Polski, Niemiec i Włoch, opowiedzą o swoich przeżyciach i doświadczeniach, które udało im się zdobyć podczas dwutygodniowego pobytu w Görlitz-Zgorzelcu.

Międzynarodowy Projekt Wymiany Młodzieżowej WORCATION w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec odbywa się już po raz dziesiąty. Młodzi ludzie z Polski, Niemiec i Włoch pracują w grupach w ramach trzech warsztatów: archeologicznego, metalowego oraz zajmującego się pielęgnacją terenu byłego obozu. Obok pracy, w czasie wolnym uczestnicy mają także wiele okazji do odkrycia uroków podwójnego miasta oraz jego okolic.

Źródło: Meetingpoint Music Messiaen

Tagi: · Górne Łużyce · obozy jenieckie · Zgorzelec

Linki: · Wakacje w jenieckim obozie · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · Turangalîla na Górnych Łużycach · www.meetingpoint-music-messiaen.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław