ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Czeska fundacja izerska

Napisany: 2017-01-04

Czeska fundacja izerska

Pomagali Górom Izerskim - teraz chcą całej Republice

Zwiększanie retencji w Górach Izerskich poprzez proste konstrukcje hydrotechniczne (źródło: Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor)

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor (pol. Fundacja dla Ochrony i Odnowy Gór Izerskich) zamknęła kolejny rok i wystawiła mały bilans. Na dobroczynne projekty, które pomagają Górom Izerskim i ich otoczeniu, w ubiegłym roku pozyskała kwotę 1 097 238,- Kč. Dzięki temu fundacja pomogła np. odnowić infrastrukturę turystyczną w Izerskich Buczynach, wspomogła ekologiczną edukację dzieci, rekonstrukcję punktów widokowych na Jizerze i Krásnej Máří, powstanie książki poświęconej Gustavowi Ginzelowi, a także wsparła czasopismo Krkonoše. Jizerské hory oraz szereg innych badawczych, ochronnych i oświatowych projektów.
"Jestem bardzo zadowolony, że ochronie przyrody poświęca się wielu aktywnych ludzi, a my możemy ich działalność tym sposobem wesprzeć. Dzięki nim stan Gór Izerskich w minionym roku wyraźnie się poprawił", nie kryje radości dyrektor fundacji Ondřej Petrovský.

Jednym z długodystansowych podjętych przez fundację projektów jest odbudowa torfowisk w rezerwacie przyrody Nová Louka. Fundacja wyłożyła nań łącznie 192 904,- Kč. Celem działań jest zwiększenie zdolności retencyjnych krainy, najbardziej naturalnymi sposobami. Rewitalizacja torfowiska prowadzona jest poprzez budowę kaskad na sieci kanałów odwodnieniowych. Dzięki 380 drewnianym zapórkom pokłady wód podziemnych będą mogły powrócić na powierzchnię, a cenny biotop będzie mógł naturalnie się odnawiać, wzmacniając populację chronionych roślin. Górskie Towarzystwo Izersko-Jesztiedzkie, które jest wykonawcą i inwestorem całego przedsięwzięcia wartego 2,1 mln. koron czeskich, pozyskało dotację z funduszów UE, a fundacja zobowiązała się dołożyć niezbędne 15% współfinansowania, o wartości ok. 314 000,‑ Kč.
"Większość środków przekazały nam regionalne firmy i gminy, za co jestem ogromnie wdzięczny. Na naprawie wodnego reżimu i zatrzymaniu wody w krainie będziemy się skupiać także w przyszłości", obiecuje Petrovský.

Wysadzanie drzew w lasach Kraju Libereckiego wspomaga jego bioróżnorodność (źródło: Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor)

Najważniejszym projektem fundacji jest zwiększenie stabilności lasów w Liberecku. Fundacja przeznaczyła na ten cel łącznie 121 280,- Kč. Dziewięć gmin, na których obszarze wysadzono młode drzewka, wspomogły fundację kwotą przekraczającą pół miliona koron. Udało się wysadzić 15 000 siewek tzw. melioracyjnych i wzmacniających, jakimi są dęby, buki oraz jodły zwiększające gatunkowy skład lasu.
"To jest niezbędne dla długookresowej stabilizacji lasów. Chodzi przeważnie o dosadzanie, które zmierza do poprawy przestrzennej struktury lasu. Takie lasy są odporniejsze, zwłaszcza na niszczące wiatry", wyjaśnia dyrektor fundacji.

U ubiegłym roku fundacja po raz szósty wydała cieszący się rosnącą popularnością kalendarz ścienny Zaostřeno na Jizerky 2017. Jego nakład sięgnął 1500 egzemplarzy. Dochód ze sprzedaży wędruje do Jizerských hor na odnowę torfowisk i naprawę turystycznej infrastruktury. Kalendarz powstaje w efekcie konkursu fotograficznego, który corocznie w marcu ogłasza fundacja. Nie inaczej będzie i w tym roku. Najlepsze fotografie, poza kalendarzem, można oglądać na wędrownej wystawie, która w styczniu gości w centrum handlowym Nisa Liberec.

Szesć roczników kalendarza Zaostřeno na Jizerky (źródło: Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor)

W rozpoczętym roku fundacja planuje wielkie zmiany. Przez 23 lata działalności w Górach Izerskich fundacja pomogła setkom mniejszych i większych przedsięwzięć, przeznaczając na ich realizację kwotę przekraczającą 18 mln. koron. Zarząd fundacji chce to ogromne doświadczenie wykorzystać w innych miejscach Republiki Czeskiej. Z tym wiąże się przygotowywane rozszerzenie celów fundacji, pocztu aktywności i plan zmiany nazwy, która nastąpi 1 marca 2017 r.
"Nasza nowa nazwa będzie brzmieć Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody [pol. Fundacja Iwana Dejmala dla ochrony przyrody]. Główna misja pozostanie bez zmian – wspieranie projektów dla ochrony i odnowy cennego środowiska naturalnego i krajobrazu. A o Górach Izerskich oczywiście nie zapomnimy", obiecuje Petrovský.

Trzymamy szefa fundacji za słowo, a innym krainom Czech, Moraw i Śląska w granicach Rep. Czeskiej życzymy, aby zyskały co najmniej tyle samo dzięki Fundacja Iwana Dejmala co Góry Izerskie otrzymały od Fundacji dla ochrony i odnowy Gór Izerskich.

Źródło: Nadace pro záchranu
a obnovu Jizerských hor

Tagi: · ochrona przyrody · ochrona krajobrazu · Jizerské hory

Linki: · Przegradzają rowy · 13 izerskich spojrzeń · Jodła za szkodę · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław