ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Las  » Szkółka leśna Świeradów

Napisany: 2010-04-27

Szkółka leśna Świeradów

Świeradowska szkółka założona w 1972 roku położona jest na wysokości 540 m n.p.m. Na powierzchni 193 arów produkuje sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym, przeznaczone do przebudowy drzewostanów znajdujących się pod wpływem imisji przemysłowych

Sadzonki w szkółce leśnej Nadleśnictwa Świeradów

W inspektach i tunelach wysiewane są na 32,1 ara nasiona drzew lasotwórczych: świerk, jodła, modrzew i buk oraz biocenotycznych: cis, sosna limba, sosna kosodrzewina, wiąz, czereśnia ptasia i jarząb. Rozmnażane są też rośliny, które na co dzień nie są spotykane: brzoza karłowata, jałowiec halny, arcydzięgiel, arnika górska. W namiotach i inspektach nasiona są wysiewane na substracie składającym się ze ścioły świerkowej i torfu wysokiego. Warstwa jasnej barwy trocin, zabezpiecza powierzchnię siewów przed nadmiernym nagrzewaniem, ograniczając znacznie rozwój chwastów - głównie brzozy. Dodatkowe zabezpieczenie daje siatka cieniująca. Młode siewki wzrastają w komfortowych warunkach, przy regulowanej: temperaturze, nasłonecznieniu i wilgotności. Zastosowanie przy produkcji sadzonek ścioły świerkowej pozyskiwanej z lasu, daje stuprocentową gwarancję uzyskania właściwej i skutecznej mikoryzy.

- System produkcji materiału sadzeniowego naszego pomysłu - mówi Kierownik Szkółki Leśnej Świeradów Andrzej Mikołajewski - wypełnił lukę powstałą po zaniechaniu produkcji metodą Nisuli. Obecnie przy zmianie technologii szkółkarskiej z wykorzystaniem pojemników Kosterkiewicza i skrzynek transportowych, produkcja szkółkarska oceniana jest nie niżej, niż na 97%.

Skrzynki Nadleśnictwa Świeradów

Proces szkółkowania sadzonek 1/0 (jednolatek z tunelu), a w przypadku jodły 2/0 (dwulatek z tunelu) odbywa się w pomieszczeniu zwanym "balotownią". Nazwa zwyczajowa wywodzi się z czasów klęski ekologicznej, w czasie której Szkółka Świeradów produkowała ponad 1 milion sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym z balotów, metodą Nisuli. Obecnie szkółkowanie na poziomie 650 tysięcy sadzonek rocznie wykonywane jest w pojemnikach Kosterkiewicza z Nawojowej. Całość szkółkowania odbywa się ręcznie, tj. przez wyjęcie, sortowanie sadzonek, napełnianie pojemników substratem, układanie sadzonek, ubijanie substratu i ustawianie zaszkółkowanych sadzonek w skrzynki transportowe. Gatunki takie jak jodła, modrzew i cis szkółkowane są w pojemnikach 7 × 7 cm (K7), pozostałe natomiast w pojemnikach 5 × 5 cm (K5). Zaletami tej technologii jest poziome szkółkowanie sadzonek, dzięki czemu unika się podwijania systemu korzeniowego.

Zaszkółkowane sadzonki w pojemnikach K5 lub K7 wykładane są do skrzynek plastikowych, projektu Nadleśnictwa Świeradów. Służą one jednocześnie do przetrzymywania sadzonek na "balotowiskach", sprawnego transportu i wygodnego donoszenia, nawet na dalsze odległości, do miejsc sadzenia dzięki ergonomicznemu uchwytowi.

Metoda zapobiegająca podwijaniu się systemu korzeniowego

W ostatnim etapie do sadzenia młodych drzewek w lesie, wykorzystywany jest kostur pomysłu leśniczego z Leśnictwa Czerniawa - Jerzego Kwitowskiego.
Szkółki kontenerowe produkują materiał sadzeniowy w pojemnikach zespolonych, zawierających przestrzenie między sadzonkami. Ułatwia to produkcję w szkółce, ale również znacznie przyśpiesza przesychanie substratu. Metoda Kosterkiewicza, poprzez zwarty układ pojemników w skrzynkach, zabezpiecza substrat przed szybkim wysychaniem. Kształt pojemników umożliwia rozwój systemu korzeniowego równomiernie w każdym kierunku, bez możliwości zawijania.

Produkcja sadzonek w balotach metodą Nisuli dawała przeciętnie 77 % udatności dla świerka i 80 % dla modrzewia. Obecnie przy zmianie technologii szkółkarskiej z wykorzystaniem pojemników Kosterkiewicza i skrzynek transportowych, produkcja szkółkarska oceniana jest nie niżej, niż 97%. Na początku lat dziewięćdziesiątych było to możliwe tylko przy wparciu finansowym EkoFunduszu.

Opracowanie własnego sposobu produkcji materiału sadzeniowego i praktyczny sposób jego sadzenia dowodzi, że został wypracowany przez lata optymalny sposób produkcji, uwzględniający specyfikę Gór Izerskich. Metoda ta możliwa jest do szybkiego wdrożenia w małych szkółkach leśnych, bez ponoszenia dużych nakładów finansowych związanych z uruchomieniem produkcji i rozbudowy infrastruktury.

Zbigniew Kamiński
Nadleśnictwo Świeradów

Nadleśnictwo Świeradów

biuro.swieradow@wroclaw.lasy.gov.pl
www.wroclaw.lasy.gov.pl/swieradow
ul. 11-go Listopada 1
59-850 Świeradów Zdrój

Szkółka i składnica

Kierownik szkółki - Andrzej Mikołajewski, tel. 603 859 522

Tagi: · leśny kompleks promocyjny · ochrona przyrody · uprawy leśne

Linki: · Dlaczego izerskie lasy umarły? · Leśnictwo jutra · Restytucja sudeckiego ekotypu jodły · www.lkpsudety.eu · www.lp.gov.pl · www.wroclaw.lasy.gov.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie odżelaziacze drabiny jezdne sprzątanie Wrocław