ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Zdjęcia ślij!

Napisany: 2016-05-10

Zdjęcia ślij!

Do zamknięcia konkursu fotograficznego Zaostřeno na Jizerky pozostał niecały miesiąc

Konkursowe zdjęcie: Peter Mayer - WODNA HARFA (źródło: NpZaOJH)

Wszyscy, którzy chcą sfotografować Góry Izerskie i wziąć udział w konkursie Zaostřeno na Jizerky na najładniejsze zdjęcie powinni się spieszyć. Ale – jak głosi stare porzekadło – powoli. Do zamknięcia konkursu pozostało co prawda ledwie ponad 20 dni, lecz za to pogoda w górach właśnie zaczyna robić cuda.

– Największego naporu prac oczekujemy tuż przed zamknięciem konkursu. Chociaż już teraz przychodzą wspaniałe zdjęcia Gór Izerskich, nie tylko od czeskich, ale też i zagranicznych autorów. Doceniamy wszystkich, którzy są chętni podzielić się z innymi swym spojrzeniem na to piękne pasmo górskie. Często ukazują je w niebanalnych ujęciach znanych miejsc – mówi Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji dla Ochrony i Odnowy Gór Izerskich, która organizuje konkurs.

Przypominamy, że prace możecie nadsyłać do piątku, 3 czerwca 2016 r., a każdy fotoamator może posłać aż cztery zdjęcia o dowolnej tematyce związanej z Górami Izerskimi. Fotografie musicie przesłać poprzez e-mail i w wersji papierowej, zatem weźcie poprawkę czasową na ich wywołanie/wydrukowanie. Szczegóły regulaminu wyczytacie na stronach www.jizerky.ecn.cz (w języku czeskim) lub w naszym magazynie (Las czeka na was).
Przesłane prace oceni jury, wybierając 40 najlepszych. Te zostaną wystawione publicznie na objazdowej wystawie. Superfoty w liczbie 13. trafią do druku w rewelacyjnym kalendarzu ściennym Zaostřeno na Jizerky.

– Wystawa odwiedza co miesiąc inną miejscowość Libereckiego Kraju. Zainteresowanie wystawą jest tak znaczne, że pokazywaliśmy fotografie w dwóch miejscach jednocześnie. Ja osobiście bardzo się cieszę, iż możemy w ten sposób pokazywać Góry Izerskie także tym, którzy nie bywają w nich zbyt często. Ukazujemy przy tej okazji, że ochrona gór ma sens, mimo że nie jest łatwa a kosztowna. Ostatecznie jednak wszystkim się opłaci – wyjaśnia Petrovský.

Do jury oceniającego fotografie dołącza też publiczność. Corocznie, głosując przez całe wakacje w internetowym plebiscycie, wybieramy jedno zdjęcie pokazywane na wystawie. Ogłoszenie wyników przebiega już tradycyjnie na początku października podczas wernisażu wystawy, a autorzy zwycięskich zdjęć, które są drukowane w kalendarzu, otrzymują atrakcyjne nagrody fundowane przez firmę Canon. Oczywiście każdy uczestnik otrzymuje także za darmo piękny kalendarz.

Jako patron medialny konkursu chcielibyśmy aby wzięło w nim udział jak najwięcej fotografów z polskiej strony gór. Z nieskrywaną dumą donieślibyśmy wszystkim czytelnikom o rewelacyjnych fotkach polskich izerolubów.

Podczas sześciu dotychczasowych edycji konkursu nadesłano już ponad 800 fotografii, a w ostatniej wzięło udział aż 59 autorów, którzy zaprezentowali 216 zdjęć. Kalendarze Zaostřeno na Jizerky, główny cel konkursu, od początku jego organizowania wyszły w nakładzie 5500 egzemplarzy. Popularność kalendarza wciąż rośnie i tegoroczny nakład został rozkupiony niemal do ostatniego. Piękne widoki na Góry Izerskie w domach i biurach przynoszą pomoc górom. Dochód ze sprzedaży wspiera bowiem fundację, która przeznacza fundusze na wysadzanie drzew, naprawę infrastruktury leśnej albo polepszanie bardziej ekologicznej gospodarki wodnej w krainie.
– Ogromnie się cieszę, że zainteresowanie konkursem i kalendarzem Zaostřeno na Jizerky z roku na rok rośnie, a my możemy przeznaczać więcej pieniędzy na stosowne projekty, z których pożytek ma nie tylko przyroda, ale i goście Gór Izerskich. Połączyliśmy przyjemne z użytecznym i myślę, że społeczność to docenia – chwali się pomysłem Petrovský.

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor (Fundacja dla ochrony i odnowy Gór Izerskich) jest jedyną fundacją w Kraju Libereckim ukierunkowaną na środowisko naturalne. Impulsem do jej założenia było wielkopowierzchniowe wylesienie i zniszczenie ekosystemów leśnych wierzchowinowych partii Jizerských hor wskutek imisji zanieczyszczeń z cieplnych elektrowni Czech, Niemiec i Polski. Głównym przesłaniem fundacji jest wspieranie odbudowy bardziej naturalnych i ekologicznie stabilniejszych ekosystemów leśnych oraz harmonii przyrodniczej krainy. Wypełnienie tej misji nie byłoby możliwe programów oświatowych, zaznajamiających obywateli z ochroną przyrody i z faktem, że las mieszany – chociaż droższy – jest stabilniejszy. Na odnowę naturalnego składu gatunkowego lasów izerskich i wsparcie eko-edukacji fundacja wydała już ponad 17 mln. Kč.

red.

Tagi: · konkurs fotograficzny

Linki: · Las czeka na was · Dwa miliony na edukację · Zaostřeno na Liberec · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław