ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Pozyskaj minerały

Napisany: 2015-12-19

Pozyskaj minerały

Wraz z przewodnikiem poznasz, a może też znajdziesz, skarby Sudetów

Nowa publikacja regionalna, darmowy PRZEWODNIK MINERALOGICZNY…, ściągnął do Muzeum Regionalnego w Lubaniu liczne grono miłośników naszej krainy (fot. M. Guła)

Wieczór autorski promujący "Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim", autorstwa Roberta Girulskiego, Piotra Rachwała i Łukasza Tekieli, przyciągnął do lubańskiego Muzeum Regionalnego rzesze miłośników regionu. Na szczęście nie była to jedyna okazja na wzbogacenie domowych biblioteczek o nową publikację. W najbliższych dniach mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego wciąż będą mogli otrzymać książkę.

"Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim" został wydany przez lubańskie stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" z inicjatywy Łukasza Tekieli - dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu, a zarazem pasjonata i kolekcjonera lokalnych minerałów. Dzięki pozyskaniu przez "Pogranicze" dofinansowania z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich książka jest bezpłatna.

Autorami tekstu są Robert Girulski i Łukasz Tekiela. Fotografie minerałów wykonał Piotr Rachwał. Bogato ilustrowany przewodnik zawiera wiele cennych informacji na temat występowania różnych minerałów na terenie powiatu lubańskiego i lwóweckiego.
Autorzy w przystępny i bardzo interesujący sposób opisują szereg punktów terenowych, w których da się znaleźć sporo ciekawych okazów mogących wzbogacić domowe lub szkolne kolekcje mineralogiczne. (…) Zaletą tej książki jest jej uniwersalność, a zastosowany tu przejrzysty sposób prezentacji sprawia, że zawarte w niej informacje są przydatne zarówno dla osób interesujących się geoturystyką, miłośników kolekcjonowania minerałów, jak i osób preferujących różne formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu - podkreśla w recenzji wydawniczej dr hab. Piotr Kazimierz Gunia, kierownik Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dolny Śląsk i Górne Łużyce, pod względem zasobów lokalnych kamieni ozdobnych i szlachetnych, należy do jednych z najbardziej interesujących obszarów Polski

Autorzy na kartach książki dzielą się z czytelnikami swoim doświadczeniem zdobytym w terenie. Publikacja zawiera propozycje wycieczek mineralogicznych do miejsc uznanych przez autorów za godne polecenia. Wśród propozycji znajdują się m. in. Oleszna Podgórska, Wzgórze Wyrwak, kopalnia bazaltu "Księginki" w Lubaniu oraz kopalnia kwarcu "Stanisław" w Górach Izerskich.

Czytelnikom życzymy wielu wrażeń podczas lektury, zaś wszystkim osobom wyruszającym w teren ciekawych, bezpiecznych i obfitujących w znaleziska mineralogiczne wypraw.

Mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego mogą odebrać bezpłatny "Przewodnik mineralogiczny…" w biurze Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu:

  • Rynek-Sukiennice 38 ("TRET", 1. piętro) w Lubaniu
  • poniedziałek-piątek od godz. 730 do 1530
  • UWAGA! 24 grudnia 2015 r. (czwartek, wigilia Bożego Narodzenia), biuro ŁCR jest zamknięte!

Publikacja jest darmowa. Książkę mogą otrzymać wyłącznie mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego. Nakład jest ograniczony. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Nie są przyjmowane wcześniejsze rezerwacje na przewodnik (telefoniczne bądź drogą elektroniczną). Nie jest prowadzona sprzedaż książki.

Wersja elektroniczna "Przewodnika mineralogicznego…" do pobrania ze strony internetowej stowarzyszenia P-ZFST "Pogranicze".

FIO

Projekt "Historia zaklęta w kamieniu, czyli lubańskie i lwóweckie tradycje gemmologiczne"
Realizator: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" Partner projektu: Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu
Finansowanie: Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Magdalena Guła, P-ZFST "Pogranicze"

Tagi: · kopalnia · Lubań · poszukiwacze skarbów

Linki: · Zaklęte w minerałach · Historia zaklęta w kamieniu · www.pogranicze-csb.home.pl

© Góry Izerskie 2006-2020

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław