ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Bogatyńska mozaika

Napisany: 2015-11-17

Bogatyńska mozaika

Zespolić potłuczone okruchy można różnorako. Kluczem jest wyobraźnia

Marlena Jędrocha - artystka z Kopańca pomoże ułożyć mozaiki podczas warsztatów w Bogatyni (fot. A. Lipin)

Aby móc patrzeć na naturę i rozumieć ją, muszę się zatracić w tym co mnie otacza, zespolić z chmurami i skałami, dzięki czemu mogę być tym czym jestem.

C.D. Friedrich

Festiwal Kobiet w Bogatyni kusi atrakcyjnym programem, bogatym w rozmaite atrakcje: spotkania ze specjalistami od psychologii, seksuologii, bezpieczeństwa itp. Zmysłom też się co nieco należy - organizatorzy przygotowali np. warsztaty tańca brzucha. Są też zajęcia czysto artystyczne: warsztaty z topienia i cięcia szkła artystycznego w Szklanej Kuźni oraz układanie mozaiki.
To nowość w programie Festiwalu Kobiet. Ciekawe czy przypadnie do gustu uczestnikom?

Warsztaty poprowadzi góralka izerska z Kopańca - artystycznej wsi u stóp Koziej Szyi. Jej doświadczenie i wykształcenie nie jest przypadkowe...
Marlena Jędrocha jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Specjalizowała się w architekturze wnętrz. Jako dyplomowana artystka ciekawe doświadczenie zdobyła w Irlandii. Pracowała dla renomowanej instytucji artystycznej Cill Rialaig Project. Organizacja umożliwia artystom nieodpłatny pobyt w odrestaurowanej irlandzkiej wiosce, w której mogą tworzyć realizując swoje projekty artystyczne. Dziewczyna z Kopańca zarządzała kawiarnią artystyczną i galerią. Kontakty ze światowymi artystami i ich ideami procentują do dziś.

W życiowej mozaice M. Jędrochy wyróżniają się również elementy lokalne, izerskie. Z ojcem-leśniczym przemierzała najdziksze ostępy Gór Izerskich. Uczył ją miłości i szacunku do natury:
- Od dziecka czułam ogromną potrzebę zgłębiania wiedzy o otaczającej mnie przyrodzie - przypomina sobie dziecięce włóczęgi po górach. - To, co poznałam i czego się dowiedziałam, teraz staram się przekazać swoim dzieciom - dodaje mama-artystka.

NIESKOŃCZONOŚĆ - pomysł wytyczenia dwóch pętli szlaków spotykających się na Rozdrożu Izerskim przewidywał również wskrzeszenie schroniska (źródło: M. Jędrocha)

Góry Izerskie, stale obecne w życiu Marleny, zaznaczyły się w nim jeszcze kilkukrotnie. Podczas studiów opracowała projekt "Rozdroże Izerskie", zrealizowany w pracowni BIODESIGN. Zaproponowała wytyczenie dwóch szlaków turystycznych - małej i dużej pętli - poprowadzonych tak, aby wyeksponować walory Gór Izerskich i zagospodarować tereny kopalni odkrywkowej kwarcu "Stanisław". To bardzo ciekawe i nowatorskie podejście zarówno do prezentowania walorów górskich, jak i jednoczesnego zagospodarowywania terenów zniszczonych industrialną działalnością człowieka w naturalnym otoczeniu przyrodniczym. Projekt niemal zbiegł się w czasie (2004 r.) z koncepcją pewnego wielkiego koncernu surowcowego, planującego utworzenie w obrębie Białego Flinsa i Rozdroża Izerskiego stacji narciarskiej "Diabelski Kanion". Obie wizje były skrajnie różne: projekt M. Jędrochy minimalnie ingerujący w środowisko naturalne, eksponujący jego walory, odwołujący się do przyrodniczych wartości, a zarazem demonstrujący, jako ciekawostkę geologiczną kopalnię "Stanisław" - ludzki twór; koncepcja "Diabelskiego Kanionu", jako kalka jednej z tysięcy europejskich stacji narciarskich, ingerujących w lokalne środowisko naturalne jeszcze bardziej niż kopalnia.

Częścią projektu Marleny Jędrochy wokół Rozdroża Izerskiego była propozycja zawieszenia nad kanionem kamieniołomu kładki - długiego pomostu, wybiegającego w wydrążoną górę niczym molo jako atrakcyjnego punktu widokowego (źródło: M. Jędrocha)

Marlena przygotowała małą wystawę w Kopańcu demonstrującą jej ideę. Ciekawym artystycznym wkładem były wykonane ręcznie modele gór i rozmieszczonych w nich elementów: kładki widokowej, szlaków turystycznych i nieistniejącego już schroniska Ludwigsbaude.
- Wprowadzanie człowieka na tereny o wysokiej wartości przyrodniczej powinno być dobrze przemyślane i przeanalizowane tak, aby wyznaczając drogi, nazywając miejsca, budując jego nowe elementy, tworzyć z szacunkiem do wcześniejszych tworów natury - uważa, twórczyni koncepcji dla Rozdroża Izerskiego.
Projekt Marleny Jędrochy wciąż ma potencjalne szanse: "Diabelski Kanion" na szczęście nie powstał. Spółka, która kilka lat temu zakupiła "Stanisława" wciąż nie podejmuje wydobycia... Może kiedyś instytucje przyrodnicze województwa przejmą teren i sięgną po pomysł Marleny? Jest tego wart. To jeden z najciekawszych projektów zagospodarowania turystycznego w Górach Izerskich ostatnich dziesięcioleci.
Jego autorka brała też aktywny udział w zakładaniu stowarzyszenia "Pod Kamienickim Grzbietem", którego celem jest ochrona dóbr przyrodniczych i kulturowych Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego.

Wspólne układanie mozaikowej winiety GÓR IZERSKICH było fajną zabawą integracyjną (fot. A. Lipin)

Dziś ambicje zawodowe dzieli z macierzyństwem. Organizuje i prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. Pokazuje jak komponować mozaiki z drobnych, kolorowych kawałków ceramiki o różnym kształcie i fakturze.
- To aktywność dla każdego: rozwijająca manualnie zabawa dla dzieci, relaksująca odskocznia od codzienności dla dorosłych - zachwala układanie ceramicznych "puzzli" Jędrocha. Mali i duzi mozaikowicze mogli się o tym przekonać wielokrotnie podczas warsztatów prowadzonych przez Marlenę, m. in. w trakcie: Karkonoskiego Festiwalu Rodzinnego (2013 r.), a także na PERSKIM IZERSKIM (lipiec 2015) - jarmarku zorganizowanym przez Fundację HARMONIA KULTURY w Kopańcu. Tam też we wspólnej zabawie kolorowymi "szkiełkami" bawiliśmy się także my - redakcja magazynu "Góry Izerskie". Efektem naszych starań, nieprzerwanych nawet ulewnym, izerskim deszczem, była mozaika naszej winiety. Podczas jej układania zrozumieliśmy jaka to frajda. Twórcza zabawa jest okazją do rozmowy, albo do skupienia i refleksji; można się bawić grupowo, albo zupełnie indywidualnie. Świetna forma integracji dla zespołów zawodowych czy klas szkolnych, albo też artystyczne wyżycie się dla kreatywnych jednostek. Można ułożyć logo firmy, albo motyw zdobiący domowy kątek.
Przekonajcie się o tym sami - wystarczy zapisać się na najbliższe warsztaty z Marleną Jędrochą:

Magdalena Sobczyk

Mozaika GÓRY IZERSKIE wykonana pod fachowym okiem i czynnym współudziale Marleny Jędrochy przez ekipę naszego magazynu podczas jarmarku PERSKI IZERSKI (fot. M. Jędrocha)

Tagi: · Kopaniec · wydarzenia kulturalne

· www.facebook.com/izerygallerykopaniec

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław