ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Zawsze Fragment

Napisany: 2015-11-12

Zawsze Fragment

Wystawa malarstwa: Tadeuszowi Różewiczowi - Teresa Kępowicz

Zawsze Fragment. Tadeuszowi Różewiczowi - Teresa Kępowicz

20 listopada - 15 grudnia 2015
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
ul. 11 Listopada 23, Szklarska Poręba
Wernisaż: 20 listopada 2015, godz. 17.

Wystawie przyświeca cel, jakim jest upowszechnienie twórczości Tadeusza Różewicza. W szczególności podkreślenia jego związku z Karkonoszami i Dolnym Śląskiem. Jest to hołd dla Wielkiego Polaka, który sprawił, że kultura polska zakorzeniła się w Karkonoszach równie głęboko jak niemiecka (co było jego marzeniem i o czym często rozmawiał z Henrykiem Tomaszewskim). Na wystawie prezentowanych będzie 12 obrazów olejnych oraz przedruki wierszy, które były ich inspiracją.

Dr Waldemar Odorowski, historyk sztuki, pisze we wstępie do katalogu:
Jej malarstwo jest oniryczne, zniewala wyobraźnią i wrażliwością wcielania sensów w malarską strukturę; sensów nie tracących nic ze swojej poetyckości […] Zamysł był odważny; z jednej strony, znając poetę, wiedziała, że sztuka, malarstwo były mu bardzo bliskie i wykazywał się wielką znajomością tej dziedziny. Musiała więc brać pod uwagę wyrafinowanie artystyczne Różewicza i znaleźć do jego wierszy własną odpowiedź, która stałaby się ich malarskim ekwiwalentem. Ale musiała sobie samej postawić pytanie o dystans i własną postawę wobec tej poezji. Pełna jej uległość zniszczyłaby obrazy, zbyt duży dystans zmarginalizowałby poezję. Przede wszystkim miał to być cykl, a tym samym istniała potrzeba utrzymania jego jednorodności. Połączyła więc formy znane z malarstwa dawnych mistrzów, od piętnastowiecznych Flamandów poczynając, z malarstwem czasów współczesnych, lecz wszystkie te odniesienia do innego malarstwa przeszły przez niezwykle wrażliwy filtr samej twórczyni. Inaczej nie uniknęłaby ilustracyjności.
Stało się inaczej. Znalazła poprzez niedookreślenie malowanych scen sposób, by wyrazić całą maestrię wierszy Różewicza. Gęsta, powikłana, czasem świadomie uboga, a przez to chropawa tkanka tych wierszy stała się dla Teresy Kępowicz wspaniałą materią, której potrafiła nadać nowy, swój własny kształt, jakby ubrać ją w piękną suknię nowego wcielenia
.

Teresa Kępowicz

Urodzona w Karpaczu, tu mieszka i pracuje. W latach 1979–1984 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego w pracowni doc. Wilhelma Semaniszyna. Malarstwo studiowała w pracowni doc. Mariana Wołczuka. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. W 1994 roku została laureatką I Nagrody w konkursie Świątynia Wang z okazji 150-lecia rekonsekracji Kościółka Wang w Karpaczu – za pracę Reminiscencje. W 2006 i 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Obrazy Teresy Kępowicz publikują stale czasopisma "Charaktery", "Sudety", "Sprawy Nauki". Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w Belgii, Niemczech, Szwajcarii i USA.

Wystawa współorganizowana jest przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Towarzyszy jej katalog współfinansowany przez wyżej wymienione instytucje, a wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Premierowa odsłona wystawy miała miejsce w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu . Za chwilę - w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Kolejna edycja odbędzie się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (18 grudnia 2015 - 28 lutego 2016).
Dzieła prezentowane na wystawie i reprodukowane w katalogu powstały przy pomocy funduszu stypendialnego ze środków finansowych Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Akademicy w Szklarskiej Porębie

Akademicy w Szklarskiej Porębie

Muzeum w Szklarskiej Porębie warto odwiedzać przy każdej okazji. Także i teraz, jeszcze przed wernisażem Teresy Kępowicz. Od 1 listopada br. trwa wystawa z cyklu: plenery u Hauptmannów.

Wystawa, którą będzie można zobaczyć do 31 stycznia 2016 r., jest efektem kilku plenerów wykładowców ASP we Wrocławiu, które odbyły się w minionych latach w Domu Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Warto zajrzeć, choćby po to by porównać współczesną twórczość akademicką z naszą lokalną twórczością "postakademicką". I snuć rozważania...

Uczestnicy: Piotr Błażejewski, Marta Borgosz, Joanna Imielska, Jacek Dyrzyński, Piotr Kielan, Andrzej Klimczak - Dobrzaniecki, Anna Kowalska - Szewczyk, Anna Krann, Marian Waldemar Kuczma, Janusz Merkel, Krzysztof Walaszek, Andrzej Zdanowicz.

W imieniu autorów oraz organizatorów - ZAPRASZAMY!

Źródło: Dom Carla i Gerharta Hauptmannów

Tagi: · wystawa · wydarzenia kulturalne · Szklarska Poręba

Linki: · Dom Hauptmannów · www.domhauptmannow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław