ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Turystyczno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Wędrówki  » Oldřichovský hřeben

Napisany: 2008-12-01

Oldřichovský hřeben

W zimowej aurze Góry Izerskie wyglądają bajkowo. Przekonamy się o tym na Izerskiej Łące lub w Jizerce, lecz niezwykłe zimowe pejzaże zobaczymy także odwiedzając największy izerski rezerwat - Jizerskohorské bučiny

Proponujemy Państwu wędrówkę po tej części gór nieco nietypowo - z pewnością "północna ściana" częściej jest odwiedzana latem lub jesienią. Oczywiście polecamy szlaki w Oldřichovskim hřebeniu o każdej porze roku - wiosną gdy wybucha zieleń, latem kiedy na rozgrzanych skałach miło się odpoczywa, a zwłaszcza jesienią - wśród złotych, czerwonych i brązowych buków, jaworów oraz dębów.
Zimą wszak w całej okolicy jest znacznie mniej turystów ponieważ większość szlaków nie nadaje się do turystyki narciarskiej, a opadłe z drzew liście odsłaniają widoki jakie w pozostałych porach roku są niedostępne. Przy czym szlaki nie stanowią wielkiej trudności - tylko po największych opadach śniegu marsz może być uciążliwy. Przejście całej proponowanej trasy jest możliwe w ciągu jednego dnia. Oczywiście można ją wydłużyć o rozmaite warianty, wówczas będzie w sam raz na weekend.

Albrechtice u Frýdlantu na siodle pomiędzy Lysým vrchem, a Kančím vrchem

Wędrówkę zaczynamy w Albrechticach u Frýdlantu. To mała, rozciągnięta wzdłuż szosy Frýdlant-Liberec miejscowość, przez której środek, na siodle pomiędzy Lysým vrchem, a Kančím vrchem przy skrzyżowaniu z drogą do przysiółka Vysoký znajduje się pensjonat z restauracją i parking.
Wchodzimy na zielony szlak biegnący z Grabštejnu do Bíly kuchyně. Łagodnie wspinamy się przez las na skłonie Kančí vrchu (680m n.p.m). Szlak wiedzie Vodárenskou cestou okrążając górę, mijając po drodze řopiki - małe bunkry przeciwpiechotne rozsiane wzdłuż dawnej granicy z III Rzeszą. Po 3km dochodzimy do rozdroża Pod Špičákem. Tutaj rozpoczyna bieg Trasa dydaktyczna "Oldřichovské háje a skály" (Ołdrzychowskie gaje i skały) wiodąca przez najcenniejsze atrakcje Oldřichovskeho hřebena, chronione w największym rezerwacie całych Gór Izerskich Narodowego Rezerwatu Przyrody „Jizerskohorské bučiny”.

Stary bukowy las na południowych stokach Špičáka

Polecamy przejście trasy dydaktycznej w całości jesienią - wówczas niezwykłych doznań wzrokowych dostarczą mieniące się kolorami buki i jawory. Tymczasem wchodzimy żółtym szlakiem do rezerwatu. Idziemy wprost na Špičák (724m n.p.m.). Ta dominująca nad Frýdlantem góra, o stożkowym wierzchołku jest znanym od dawna punktem widokowym. Prowadzi do niego 70 metalowych schodów. W 2006r. wyremontowano je z inicjatywy Izersko-Jesztedzkiego Towarzystwa Górskiego oraz Zarządu CHKO Jizerské hory. Na płd.-wsch. zboczu Špičáka stoi stary pomniczek drwala Geisslera, który zmarł tu przy pracy na zawał serca.
Ze szczytu w zimowe słoneczne dni możemy podziwiać rozległe panoramy we wszystkich kierunkach. Po stronie zachodniej i płn.-zach. zobaczymy Góry Żytawskie i Kotlinę Turoszowską z doskonale widoczną odkrywką Kopalni Turów i Elektrownią Turów oraz Bogatynią. Kiedy widoczność jest dobra (w mroźne dni często taka się zdarza), bez trudu dostrzeżemy Landskrone nad Görlitz. Frýdlant i wzgórze zamkowe, a dalej Pogórze Izerskie mamy jak na dłoni. Zerkając na południe i płd.-zach. podziwiać można Ješted (1012m m.p.m.) nad Libercem, na wschodzie zaś masyw Jizery (1122m n.p.m.), Smrk (1124m n.p.m.) oraz pozostałe wysokie wierzchołki centralnej części Gór Izerskich.

Špičák ze Skalnego Grodu

Ze Špičáka schodzimy żółtym szlakiem do Hřebenoveho buka. Cały odcinek znakowany na żółto liczy 1,5km. Przy pamiątkowym drzewie z rozdroża rozchodzą się trzy szlaki: żółty do Frýdlantu, niebieski do Oldřichova na Hájích oraz zielony - wspomniana już Trasa dydaktyczna "Oldřichovske háje a skály", którą podążamy na wschód. Po kilku minutach dochodzimy do Skalní hradu (Skalny Gród). Grupa wyniosłych skał, kształtem przypominających fortecę uchodzi za dawną legendarną siedzibę górskich rozbójników. Leży na obszarze samodzielnego niegdyś rezerwatu chroniącego Stržový vrch (710m n.p.m.). Idąc wciąż trasą dydaktyczną mijamy liczne skały, czasem zwaliste i niesamowite, czasem romantyczne, otoczone przez okazałe starodrzewy. To niezwykle cenna przyrodniczo i krajobrazowo część Oldřichovskeho hřebena i całych Gór Izerskich.

Skałki na Stržovým vrchu

Chronione tutaj lasy to pierwotne porosty izerskie, które dawniej występowały na całym obszarze gór i tylko w wyższych partiach powyżej 100m n.p.m. ustępowały świerczynom oraz lokalnie kosodrzewinie. Niestety już od XVIw. człowiek rozpoczął trzebienie tych lasów. Głównie do celów hutniczych. Rozwój szklarstwa w Górach Izerskich stał się przekleństwem dla tutejszych lasów. Na wylesione stoki wprowadzano świerka – jak skończyły te lasy wiemy doskonale wędrując po Górach izerskich.

Mapa Oldřichovskeho hřebena z zaznaczonymi szlakami

Tagi: · ścieżka przyrodnicza · rezerwat · punkt widokowy

Linki: · Hejnice (Haindorf) · Jizerskohorské bučiny · Oldřichov v hájích

© Góry Izerskie 2006-2020

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław