ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » SZKOTem w świat

Napisany: 2014-03-10

SZKOTem w świat

Śniegi zeszły... No tak - w tym roku nawet nie spadły ;-). W każdym razie trwa się zieleni - czas odkurzyć konia i ruszać na szlak

Konne szlaki na Pogórzu Izerskim i Górnych Łużycach mogą się stać turystycznym hitem (źródło: LGD Partnerstwo Izerskie)

Na przedwiośniu - w idealnym terminie, by wraz ze startem nowego sezonu turystycznego ruszyć z kopyta - podsumowano oficjalnie projekt wytyczenia szlaków konnych, prowadzących znacznymi odcinkami na Pogórzu Izerskim.

Projekt o akronimie SZKOT czyli Szlaki Konne Orężem Turystyki powstał z inicjatywy trzech partnerów: stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Bory Dolnośląskie", fundacji "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich" oraz stowarzyszenia LGD "Partnerstwo Izerskie". Wartość projektu wyniosła ponad 600 tysięcy złotych. Efektem jest wytyczenie szlaków konnych w łącznej długości przekraczającej 500 km.
Celem projektu jest wsparcie inwestycji na obszarze działania wymienionych organizacji dla stworzenia konkurencyjnych i innowacyjnych produktów turystycznych o charakterze ponad wojewódzkim. W szczególności wzrost znaczenia i rozpoznawalności regionu, dzięki stworzeniu szlaku turystyki konnej o dużym zasięgu geograficznym i infrastrukturalnym oraz zwiększenie ruchu turystycznego w regionie Polski południowej i zachodniej.

Mapa izerskich odcinków systemu szlaków konnych SZKOT (źródło: Szlaki-konne.eu)

Projekt ma również umożliwić organizację rajdów konnych, zawodów sportowych, imprez tematycznych, nauki jazdy oraz edukacji konnej. Na terenie Pogórza Izerskiego, Borów Dolnośląskich i Wzgórz Dalkowskich, krain geograficznych w woj. dolnośląskim i lubuskim, powstała mała infrastruktura turystyczna. Wiaty wypoczynkowe wyposażone w stoły, ławy i grille pozwalają turystom na wypoczynek w czasie konnych wycieczek. Zagrody zaś umożliwiają wypoczynek koniom. Bezpieczeństwo na trasie zapewniają umieszczone tablice z regulaminem korzystania ze szlaków konnych, trójjęzyczne szczegółowe przewodniki oraz mapy.

W ramach projektu przeprowadzono także szkolenie na Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, które wpłynęło na powiększenie grona osób z uprawnieniami do organizacji oraz prowadzenia rajdów konnych.

Promocję szlaków stanowią ulotki informacyjne, gadżety jeździeckie, reklamy zamieszczone w prasie branżowej i radiu, a także imprezy. W ramach projektu powstała także strona www.szlaki-konne.eu, która oprócz bazy noclegowej i postojowej dla ludzi i koni, zawiera ślad szlaku w formacie GPS, który można pobrać do swych urządzeń nawigacyjnych GPS.

Pierwsza winieta magazynu GÓRY IZERSKIE wróżyła ziszczającą się przyszłość ;-)

Niezwykle nasz cieszy ta inicjatywa. Kiedy w 2005 roku powstało czasopismo "Góry Izerskie" w winiecie zamieściliśmy hasło: "GÓRY IZERSKIE na narty, na rower, na pieszo, na koniu...". Wówczas to było pobożne życzenie i abstrakcja. Dziś stało się faktem.

SZKOT został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 Wdrażanie Projektów Współpracy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Szczegółowe mapy szlaku, opisy atrakcji oraz stanice i miejsca postojowe znajdziecie w specjalnie przygotowanym serwisie informacyjnym projektu: Szlaki-konne.eu

Źródło: LGD "Partnerstwo Izerskie", oprac. Redakcja

Polecamy także reportaż z hodowli koników polskich w Mladzu Wio koniku, a jak się postarasz...

Tagi: · szlaki konne · turystyka konna

Linki: · Konie wracają · W góry na koniu · Piękne Ślązaki i zwinne pieski · www.szlaki-konne.eu · www.lgdpartnerstwoizerskie.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław