ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Krtek-Astronauta w Jizerce

Napisany: 2013-05-05

Krtek-Astronauta w Jizerce

Astronomiczny dzień w Jizerce - w tym roku z Krecikiem Astronautą

W sobotę 18 maja 2013 r. o godz. 13 rozpocznie się w Jizerce doroczny Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba.

Klub astronomů Liberecka, zrzeszony w Czeskim Towarzystwie Astronomicznym, Instytut Astronomiczny Czeskiej Akademi Nauk oraz spółka SUNDISK, we współpracy z hotelem Panský dům - Jizerka Dudovi, organizują rodzinne popołudnie i wieczór w Jizerce.
Jako atrakcje, przygotowano teleskopowe obserwacje Słońca, prelekcje i wieczorne teleskopowe obserwacje nieba (przy "obserwacyjnej" pogodzie). Impreza odbędzie się w pobliżu Sklárny (daw. huty szkła) za Panským domem.

WSTĘP DARMOWY

Akcja jest doroczną imprezą dla amatorów i miłośników astronomii. Jej celem jest popularyzacja nauki o kosmosie oraz wiedzy o zanieczyszczeniu światłem. W trakcie dnia i wieczoru uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji popularno-naukowych i obejrzeć fotografie astronomiczne. Jeśli dopisze pogoda i niebo nad Jizerką będzie wolne od chmur - będą możliwe obserwacje Słońca, Księżyca, planet i innych ciał niebieskich za pomocą profesjonalnych teleskopów, wraz z fachowym objaśnieniem.

W tym roku po raz pierwszy Astronomiczny Dzień w Jizerce odbędzie się na większą skalę. Dzięki organizatorom i sponsorom, astroamatorzy z własnymi teleskopami, będą mogli uczestniczyć w spotkaniu i warsztatach do późna w nocy. Nocleg zapewni BEZPŁATNIE (z własnym śpiworem i matą - po rejestracji) gospodarz Sklárny - Ondřej Duda.
Część obiektu z toaletami i restauracją, także będzie dostępna do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy zapewniają wahadłowy transport busem pomiędzy stacją kolejową Kořenov a Jizerką (przez Příchovice, Polubný, kostel - Jizerka aż do Panskeho důmu). Autobus oznakowany SKIBUS REJDICE i logiem Izerskiego Parku Ciemnego Nieba odjeżdżać będzie spod stacji w Kořenove do Jizerki w godzinach: 1130, 1400, 1600, 1800 oraz 1910.
Powrotne odjazdy z Jizerki do Kořenova w godz.: 1330, 1530, 1730 oraz 1820.
Po nocnych obserwacjach autobus odjedzie o godz. 2330 (2400) aż do Jablonca nad Nisou i zatrzymywać się będzie wedle potrzeby na przystankach komunikacji zbiorowej.

Dojazd do Jizerki od strony Polski przez przejście graniczne w Harrachovie, bądź pieszo ze Stacji Turystycznej ORLE przez most na Izerze.

Program

godz. 13 Obserwacje Słońca (fotosfera i chromosfera)
godz. 14 Izerski Park Ciemnego Nieba ma "rodzeństwo" w Beskidach – o nowym obszarze chronionym i problematyce zanieczyszczenia światłem
– Pavel Suchan, I.A. Czeskiej Akademii Nauk
godz. 1430 Co nam może spaść na głowę – prezentacja o meteorycie z Czelabińska
– Petr Scheirich, Zakład Materii Międzyplanetarnej I.A. CzAN Ondřejov
godz. 16 Nasze miejsce we Wszechświecie – interaktywna prezentacja dla dzieci i ich rodziców
– Martin Gembec, Klub astronomů Liberecka
godz. 17 Aktualnie widoczne interesujące obiekty na niebie
– Aleš Majer, Klub astronomů Liberecka

Podczas nocnych obserwacji nieba zobaczyć będzie można:

  • Księżyc – naszego najbliższego kosmicznego sąsiada z jego kraterami, morzami, wzgórzami, rozpadlinami i innymi utworami rzeźby na powierzchni
  • Jowisz – największą planetę Układu Słonecznego z pierścieniami w atmosferze i 4 satelitami
  • Saturn – klejnot nieba z pierścieniami i kilkoma satelitami
  • gromady gwiazd, mgławice gwiezdne oraz galaktyki wiosennego i letniego nieba

W ciągu całego Astronomicznego Dnia, w Sklárni oglądać będzie można astronomiczne fotografie wykonane przez członków Klubu astronomů Liberecka oraz wystawę astronomicznej techniki. Na miejscu będzie można zakupić "Kroplę izerskiej ciemności" - wykonaną przez firmę Szklane Dmuchane Figurki Karela Sobotki (http://www.sklenene-foukane-figurky.cz).

W tym roku Astronomický den na Jizerce zaszczyci prawdziwy astronauta - słynny Krecik! Ten sam, który wraz z amerykańskim astronautą Andrew Feustelem poleciał w promie Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Do Jizerki przyjedzie z ambasady amerykańskiej w Pradze. Weźcie aparaty! Dla dzieci szykują się jeszcze inne atrakcje!

Fotogalerie z minionych lat:
2011 - http://udalosti.astronomy.cz/?p=405
2012 - http://udalosti.astronomy.cz/?p=1119

Warsztat dla obserwatorów:

  • Pokaz teleskopów (od małych refraktorów po wielkie dobsony)
  • Rady, konsultacje i instrukcje dla początkujących
  • Rozpoznawanie nocnego nieba (odgadywanie gwiazd i konstelacji), wyszukiwanie jasnych obiektów według atlasów gwiezdnych i map
  • Podstawowe metody astrofotografii za pomocą technik cyfrowych

Rejestracja: zainteresowani noclegiem w Sklárni z własnym śpiworem i matą, powinni zgłosić się via e-mail na adres: ales.majer@sundisk.cz.

Więcej informacji w języku czeskim i angielskim: udalosti.astronomy.cz/jizerka

Źródło: Klub astronomů Liberecka

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław