ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » KAMIEŃ dla KAMIENIA

Napisany: 2023-11-13

KAMIEŃ dla KAMIENIA

Granitowymi śladami między kroczącymi rzeźbami

Kamień dla Kamienia - granitowy początek szlaku w Góry Izerskie łączący je z Karkonoszami (źródło: MOKSiAL)

W Szklarskiej Porębie, dzięki dofinansowaniu ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stanęła niezwykła instalacja. To replika rzeźby 100 TON autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza. Oryginał — olbrzymia instalacja rzeźbiarska 100 TON jest ulokowana w Górach Izerskich, w nieczynnym wyrobisku granitu.

Granit izersko-karkonoski pozostawił w naturze i kulturze wiele śladów (źródło: MOKSiAL)

KAMIEŃ DLA KAMIENIA jest bardziej dostępny, praktycznie dla każdego, bo stoi przy ulicy Kilińskiego w Szklarskiej Porębie, na uczęszczanej trasie do SZRENICY SKki Areny.
Można z tego miejsca wyruszyć na nietrudną wycieczkę w Góry Izerskie, po drodze odwiedzając miejsca prezentujące piękno granitu izersko-karkonoskiego. Surowca skalnego od wieków inspirującego artystów.

Zbigniew Frączkiewicz, uznany rzeźbiarz znany z wielu efektownych dzieł, jak mówi lubi granit, bo to wdzięczny materiał (źródło: MOKSiAL)

Rzeźba KAMIEŃ DLA KAMIENIA została zrealizowana podczas międzynarodowego pleneru w Strzegomiu w 2014 roku. Pokazywana w wielu miejscach w regionie, spina karkonosko-izerską spuściznę, rzeźbioną przez naturę oraz ręką człowieka.
Szlak 100 TON rozpoczynający się od rzeźby KAMIEŃ DLA KAMIENIA a kończący na 100 TONACH, to granitowe budynki, granitowe miejsca odpoczynku, granitowe bałwany, aż wreszcie granitowa kopalnia, rozpięte między dwiema rzeźbami Z. Frączkiewicza.

Granitowy Szlak w Szklarskiej Porębie pokazuje granit izersko-karkonoski w naturalnym i przetworzonym człowieczą praca wydaniu (źródło: MOKSiAL)

Rzeźbę 100 TON zrealizowano 4 lata po powstaniu strzegomskiej, podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Szklarskiej Porębie, w stulecie Wolnej Polski. Dzięki staraniom Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie obiekt 100 TON istnieje, trwa, a jego przesłanie to wspólne działanie ludzi i narodów.

red.

Tagi: · Szklarska Poręba · szlaki turystyczne

· moksial.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław