ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Sztuka i wojna

Napisany: 2023-11-08

Sztuka i wojna

Nowa wystawa czasowa i konferencja naukowa

Bitwa nad Kaczawą 26 sierpnia 1813, litografia kolorowana z 1824, przypuszczalnie autorstwa Johanna Jakoba Kirchhoffa (1796-1848)

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza 11 listopada br. na godzinę 14. Rozpocznie się wówczas wernisaż wystawy czasowej Sztuka i wojna. Konferencja naukowa pod tym samym tytułem odbędzie się od 15 do 18 listopada.

Wystawa prezentuje dzieła sztuki wykonane od XVI do XXI wieku, ukazujące wojny i towarzyszące im nieszczęścia. Wojna to jedno z najtragiczniejszych doświadczeń ludzkości. Cierpienie skazanych na ucieczki, wypędzenia i śmierć. We wszystkich epokach wojna była dla sztuki zagrożeniem, a jednocześnie źródłem inspiracji.

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na wystawę Sztuka i wojna (fot. Maciej Chyra, źródło: SMG)

To jaką rolę odgrywa sztuka w rozrachunku z tragicznymi wydarzeniami wojennymi, jest jednym z przewodnich tematów zarówno nowej wystawy czasowej w muzeum, jak i konferencji. Wystawa czynna do 30 czerwca przyszłego roku, jest wstępem do refleksji i dialogu. Natomiast konferencja zaprasza do pogłębionej dyskusji nad rolą i wpływem sztuki w kontekście wojennych zmagań, kultury pamięci oraz znaczenia obrazów w historii i teraźniejszości. Odbędzie się w Muzeum Śląskim w Görlitz i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

„Konferencja zgromadzi międzynarodowe grono historyków sztuki i artystów”, zapowiada Agnieszka Gąsior — dyrektorka Muzeum Śląskiego w Görlitz. Ważnym punktem programu będzie dyskusja, w której udział wezmą m. in. Warwara Szarowa, mieszkająca w Londynie artystka urodzona w ZSRR oraz Nick Crowe & Ian Rawlinson — duet brytyjskich artystów. Rozmowa poświęcona pytaniu, jak twórcy z Ukrainy bronią się przed putinowską agresją Rosjan, adresowana jest do szerokiej publiczności i będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i niemiecki. Udział jest w niej bezpłatny.

Zgłoszenia przyjmuje Kati Scholze: tel. (+49)358 187 911 22; kscholze(at)schlesisches-museum.de

red., źródło: SMG

Tagi: · Görlitz · Górne Łużyce · wernisaż wystawy

· www.schlesisches-museum.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław