ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Jubileusz ikony modernizmu

Napisany: 2023-09-25

Jubileusz ikony modernizmu

Dom rodziny Schminke, projektu Hansa Scharouna ma 90 lat

Alina Grasmann, if you‘ d like to be our guest, we‘ d be very happy, 130 × 180cm, oil on canvas, 2023

Aby uczcić okrągłą rocznicę zbudowania wyjątkowego domu, Fundacja Domu Schminke, malarka Alina Grasmann oraz artysta dźwiękowy Daniel Neumann zapraszają w tygodniu od 1 do 6 października '23 do wspólnego świętowania w Lubiju / Löbau. Będzie okazja, aby poznać tę wyjątkową perłę architektury, a przy okazji doświadczyć nowych artystycznych doznań. Dla wszystkich odwiedzających wstęp w ramach uroczystości jest bezpłatny.

"Dom, który był mi najdroższy", tak architekt Hans Scharoun mówił o domu rodziny Schminke w górnołużyckim Lubiju. Prędko stał się ikoną nowoczesnej architektury. Do dziś fascynuje i urzeka, choć w tym roku mija 90 lat od jego zbudowania.
Z tej okazji od 30 września do 6 października zaplanowano szereg wydarzeń: po raz pierwszy zostaną wystawione obrazy A. Grasmann z serii malarskiej The Grand Buffet. Dzieła bezpośrednio nawiązują do przełomowej architektury willi byłego właściciela fabryki w Löbau, a D. Neumann ożywi dom intrygującą, specjalnie zaprojektowaną audioinstalacją.

Z okazji jubileuszu Alina Grasmann i Daniel Neumann ożywią artystycznie Dom Schminke

Dziś Dom rodziny Schminke funkcjonuje głównie jako muzeum architektury. Obrazy z serii Aliny Grasmann sugerują, jak pokoje mogłyby wyglądać, gdyby dom był zamieszkany. Ten eksperyment jest wyrazem hołdu dla domu i jego burzliwej historii. Podczas odwiedzin można będzie zapoznać się z ideą współczesnego budownictwa od zupełnie innej strony.
W ramach specjalnej oferty edukacyjnej codziennie odbywać się będą wycieczki z artystką i z osobami z Fundacji Domu Schminke. Wstęp na zwiedzanie i oprowadzanie będzie bezpłatny.

Tydzień zainauguruje wernisaż wystawy 30 września '23, podczas którego The Grand Buffet Grasmann będzie można odkryć nie tylko wizualnie, ale i kulinarnie. Bilety na wernisaż można zakupić już teraz w sklepie internetowym Fundacji Domu Schminke.

Dialog między przeszłością a teraźniejszością

Seria autorstwa monachijskiej artystki Aliny Grasmann powstała po pobycie malarki w Domu Schminkego i jest wyrazem jej osobistego podejścia do architektury oraz historii domu. Artystka otworzyła się na nowe przestrzenie, przeplatając istniejące elementy architektoniczne cytatami z historii sztuki i kultury. Wycieczki do filmu z lat 70. w zabawny sposób budują nowe motywy. Jej prace bawią się zjawiskiem, w którym obecność i nieobecność się przenikają. Widz ma szansę znaleźć własne połączenie — zarówno z domem, jak i obrazami.

Multimedialna instalacja ożywia dom

W swojej pracy Dla Aliny Daniel Neumann wszedł w bezpośredni dialog z dziełami Grasmann i realną przestrzenią, w której gra. Artysta w sposób niewidoczny, za to wszechobecny, aranżuje syntetycznie generowane dźwięki rezonansowe i nagrania pomieszczeń tworząc subtelne echa. Wypełniają one całą przestrzeń, a nawet wprowadzają do niej dodatkową warstwę. Instalacja Neumanna jest zatem nie tylko ścieżką dźwiękową wystawy, ale i akustycznym pośrednikiem między przestrzenią, sztuką i zwiedzającymi.

Odwiedzającym Dom Schminke po raz pierwszy prace artystów ułatwią kontakt z architekturą budynku. Także ci, którzy obiekt już znają, będą mogli poznać go na nowo. Każdy z pewnością odkryje coś ciekawego.

Dom Schminke — pionierska architektura na skalę międzynarodową

Obok Willi Savoye autorstwa Le Corbusiera, Willi Tugendhatów, zaprojektowanej przez Ludwiga Miesa van der Rohe oraz Domu Fallingwater według projektu Franka Lloyda Wrighta, Dom Schminke jest uważany za jeden z najważniejszych budynków mieszkalnych klasycznego modernizmu na świecie. Już w czasach, gdy żyła w nim rodzina Schminke, wypełniony był sztuką współczesną. Jako dom rodzinny służył jednak tylko do 1951 roku. W kolejnych latach pełnił funkcję domu klubowego Wolnej Młodzieży Niemieckiej i Okręgowego Domu Pionierów Oswalt Richter.

Projekty architekta Hansa Scharouna są nadal uważane za przełomowe dla architektury organicznej. Nakierowanej przede wszystkim na potrzeby człowieka. Fragmenty żywego i kolorowego wystroju wnętrz zachowały się w Lubiju niestety tylko częściowo. Dziś Dom Schminke jest przede wszystkim miejscem nauczania architektury szerokiej grupy odbiorców: dzieci i młodzieży, a także wszystkich innych na co dzień nie zajmujących się architekturą. Wizyta w Domu Schminke to fascynująca przygoda. W trakcie zwiedzania można poznać wyjątkową historię budynku i jego użytkowania, otrzymując jednocześnie wgląd w ciekawą historię architektury XX wieku.

Wyjątkowa edycja sztuki i Grand Buffet

Z okazji jubileuszu zafascynowani sztuką mogą nabyć limitowaną edycję specjalną wystawy Aliny Grasmann w formie wydruku. Poszczególne upominki można również połączyć w pięć limitowanych pakietów, składających się z wysokiej jakości oprawionego egzemplarza edycji specjalnej (format 20,2×14,8 cm), biletu na wernisaż i butelki brandy, pędzonej na jabłkach z sadu rodziny Schminke.
Edycja specjalna wystawy oraz limitowane pakiety są dostępne w sklepie internetowym Fundacji Domu Schminke.

Godziny otwarcia w tygodniu jubileuszowym:
• 30 września '23 — godz. 19-22
wernisaż Grand Buffet
wstęp tylko z biletem
• 1-6 października '23 — godz. 12-17
oprowadzania po wystawie w języku niemieckim codziennie o godz. 15. (max. 20 osób)
wstęp wolny

Goście z zagranicy mogą zwiedzać Dom Schminke z audioprzewodnikiem w językach: polskim, czeskim i angielskim.

Dom Schminke położny jest niespełna 800 m od rynku w Löbau, do którego z Polski nietrudno jest dojechać autem, a także pociągiem.
Miejsca parkingowe są dostępne bezpośrednio przy Domu Schminke.

Źródło: Fundacja Domu Schminke w Löbau

Tagi: · Górne Łużyce · wydarzenia kulturalne · zabytek

Linki: · Wrocławianie w DOMU SCHMINKICH · www.stiftung-hausschminke.eu/pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław