ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Festiwal muzyki i pamięci

Napisany: 2023-01-31

Festiwal muzyki i pamięci

Udany powrót do Görlitz i Zgorzelca Międzynarodowych Dni Messiaena

(fot. Jakub Purej)

Szóstą edycję Międzynarodowych Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu uroczyście otworzył prof. dr Peter Oliver Loew. Dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt w przemowie przedstawił refleksje na temat minionych i aktualnych konfliktów oraz wojny na terenie Ukrainy.
Zakończeniem festiwalu, tradycyjnie 15 stycznia, w Europejskim Centrum Pamięć • Edukacja • Kultura pod Zgorzelcem zabrzmiał Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena. W tym roku interpretacji dzieła francuskiego kompozytora podjęła się młoda grupa Broken Frames Syndicate.
Te dwa zdania jednak nie streszczają całego festiwalu. Między otwarciem, a zamknięciem wydarzyło się wiele. Wiele dobrego.

(fot. Jakub Purej)

Bogaty program Dni Messiaena wypełniły koncerty, oprowadzania po terenie byłego Stalagu VIII A i miejscach związanych z historią podwójnego miasta oraz dyskusje panelowe, w ciekawych miejscach po obu stronach Nysy Łużyckiej. Oczywiście punktem centralnym festiwalu było przypomnienie o historycznym dniu dla muzyki — 15 stycznia 1941 roku. Wówczas w Stalagu VIII A — niemieckim obozie jenieckim na przedmieściach Görlitz — francuski kompozytor Olivier Messiaen, wraz z trzema towarzyszami niewoli, po raz pierwszy wykonał kameralny utwór Quatuor pour la fin du temps.

(fot. Jakub Purej)

Jednym z gości festiwalu był Pierre-Laurent Aimard, światowej sławy pianista i były uczeń Oliviera Messiaena. Recital fortepianowy w ECPEK, oczywiście musiał objąć jeden z utworów Messiaena — było to Dwadzieścia spojrzeń na Dzieciątko Jezus. Po raz pierwszy Aimard gościł na Górnych Łużycach w sierpniu '20 roku. Pianista brał udział w dokumentacji filmowej, nagrywanej w tym miejscu dla kanału telewizyjnego ARTE.

(fot. Jakub Purej)

Kolejnym ważnym punktem festiwalu był koncert chóralny Obdarz nas pokojem w ewangelickim kościele Św. Krzyża w Görlitz. Zespół Europa Chor Akademie pod batutą Jana Hoffmanna, zabrał słuchaczy w muzyczną wędrówkę w czasie, odśpiewując różne wersje chrześcijańskiego Agnus Dei.

(fot. Jakub Purej)

Wydarzenia na terenie Europamiasta Görlitz-Zgorzelec, w którym wzięło udział kilkaset osób goszczących na Międzynarodowych Dniach Messiaena, to nie tylko koncerty. Podczas filozoficzno-spirytualnego spaceru wzdłuż Nysy, podjęto próbę porównania sposobów pojmowania świata przez görlickiego teozofa Jakoba Böhme (1575-1624) i Oliviera Messiaena (1908-92).

(fot. Jakub Purej)

W Europejskim Centrum PEK otwarto wystawę Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945 opowiadającą o losach wielu kompozytorów i muzyków, m. in. pianisty Władysława Szpilmana. Wisienką na torcie wernisażu był kolejny koncert. Sopranistka Ania Vegra, przy akompaniamencie pianistki Katarzyny Wasiak, zaprezentowały program pt. Ci, którzy ratują się pieśnią.

(fot. Jakub Purej)

Europejskie Centrum Pamięć • Edukacja • Kultura od lat jest ośrodkiem festiwalowym po polskiej stronie Europamiasta. Zbudowane dla uczczenia pamięci jeńców, przez cały rok pielęgnuje historię Stalagu VIII A. Zwiedzanie jego terenu podczas festiwalu nie tylko przybliżały przeszłość byłego obozu, losy jeńców, jak również działalność Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura i Meetingpoint Memory Messiaen. Szkicowały też gościom kontekst, w jakim powstał utwór Oliviera Messiaena, jaki ukształtował jego późniejszą twórczość i jaki legł u podstaw powołania festiwalu.

Kolejne DNI MESSIAENA już za rok!

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen

Tagi: · Zgorzelec · Görlitz · wydarzenia kulturalne

Linki: · Okupacja nie zabiła muzyki · Przemierzając chaos… · www.pl.messiaen-tage.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław