ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Bliżej gór  » Dojechać w Góry Izerskie

Napisany: 2008-01-21

Dojechać w Góry Izerskie

Główne ośrodki turystyczne polskich Gór Izerskich to Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. Do nich najłatwiej dojechać z głębi Polski, a z nich najłatwiej dotrzeć w góry

Aktualizacja 1 kwietnia 2019 r.

Droga Sudecka między Świeradowem-Zdrojem a Szklarską Porębą

Autem w samo serce

Do Szklarskiej Poręby / Jakuszyc
Najpierw musimy dotrzeć do Jeleniej Góry. Z kierunku Wrocławia drogą krajową nr 5 i nr 3, ze Zgorzelca nr 30, z Wałbrzycha nr 367, z Legnicy nr 3 i nr 365.
Z Jeleniej Góry krajową trójką (E65) Świnoujście-Jakuszyce, po ok. 20 km osiągamy Szklarską Porębę. Jadąc dalej (ok. 8 km) dojeżdżamy w samo serce gór - do Jakuszyc. Po 6,5 km, przekroczywszy granicę z Republiką Czeską, wjeżdżamy do Harrachova, skąd dojedziemy do kolejnych miejscowości czeskich Jizerskych hor.

Do Świeradowa-Zdroju
Z kierunku Szczecina, Zielonej Góry (również Poznania - ta trasa jest mniej zatłoczona niż "5" przez Wrocław) lub Zgorzelca, najwygodniej przyjedziemy drogą nr 30 Zgorzelec—Jelenia Góra. Za Gryfowem Śląskim (4,5 km) w okolicy wsi Radoniów skręcamy w prawo na drogę nr 361 do Mirska i Świeradowa-Zdroju, który osiągamy po ok. 15 km.

Z Republiki Federalnej Niemiec najwygodniej dojechać do Świeradowa-Zdroju przez Zgorzelec. Można jednak obrać wariant południowy z nadgranicznej Żytawy. Przez Bogatynię i Frýdlant wjeżdżamy w czeską część gór, a jadąc dalej do Nowego Miasta pod Smrkiem, ponownie możemy przekroczyć granicę państwową i wjedziemy do Czerniawy-Zdrój i dalej do Świeradowa-Zdroju.

W Republice Czeskiej z kierunku Pragi najłatwiejszym izerskim celem jest Liberec, skąd drogą krajową nr 14 w kierunku Harrachova będziemy mijać główne miejscowości turystyczne południowej części gór.

Świeradów-Zdrój i Szklarską Porębę łączy Droga Sudecka, czyli szosa nr 358. Z obu miejscowości rozchodzi się większość lokalnych szos prowadzących do pozostałych miejscowości.

Do wsi i osad leżących u stóp Grzbietu Kamienieckiego dojechać można zjeżdżając na południe z trzydziestki między Gryfowem Śląskim a Jelenią Górą. Spina je również lokalna droga z Wojcieszyc k. Jeleniej Góry do Krobicy k. Świeradowa-Zdroju (jej znaczny odcinek to Stary Trakt Handlowy Żytawa—Jelenia Góra).

Choć ze stacji kolejowej w Świeradowie-Zdroju nie odjedziemy pociągiem, jej przeznaczenie na cele kulturalne było strzałem w 10.! STACJA KULTURY to nowoczesny kameralny dom kultury

Koleją do podnóży

Pociągiem z kierunków polskich dotrzemy w samo serce Gór Izerskich, aż do Jakuszyc (przez Jelenią Górę i Szklarską Porębę). Dzięki restytuowanemu w 2010 roku połączeniu kolejowemu przez Przeł. Szklarską, pociągiem dojedziemy także do Liberca. Z kierunku Lubania dojedziemy także do północnego podnóża Gór Izerskich: do stacji w Rębiszowie, Kwieciszowicach i Starej Kamienicy.
Po czeskiej stronie kolej dociera do wielu miast i miasteczek podgórskich: Liberca, Frýdlantu, Harrachova, Hejnic itd.

Samolotem trudniej

Najbliższe porty lotnicze znajdują się we Wrocławiu (Polska) i w Dreźnie (Niemcy) oraz Pradze (Czechy). W Jeleniej Górze i Libercu znajdują się lotniska sportowe, na których mogą lądować lekkie samoloty turystyczne.

Arkadiusz Lipin

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław