ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Dźwiękowy system ZEBRY

Napisany: 2013-01-04

Dźwiękowy system ZEBRY

Na ostatnim koncercie Mixtury w Jazgocie bawiło się ponad 160 osób! Czy podobnie będzie podczas koncertu 12 stycznia? ZEBRA zaprezentuje wówczas materiał z nowej płyty

Zebra dojrzała i wydobywa się z sieci, zręcznie wymykając się prostym kwalifikacjom. Pytania o krążek właśnie przestały być bez sensu. Album "Electronic Heart" od 13 października 2012 dostępny, w sklepach, głośno zabrzmi w Szklarskiej Porębie

Jest magicznie, poważnie, czasem niepokojąco, mrocznie, chociaż nie zabraknie też ciepłych brzmień, przede wszystkim jest jednak dużo mocniej i dojrzalej. W przestrzeni, znacznie częściej niż wcześniej pojawia się ambient i nuta psychodeliczna. Nowa Zebra na dobre rozwija przy tym pasiastego irokeza, jest egzystencjalna, emocjonalna, zasysa w refleksję. Reggae'owy klawisz tym razem niepokoi i napina strunę specyficznej atmosfery. Lat osiemdziesiątych nie zabraknie. Kopa również, bo pomimo powagi, Zebra jest energetyczna.
"Od dźwięków gęsto. Zebrę ciągnie w gąszcz."

Zebra powstała w 2007 roku początkowo jako duet Natalii Norko i Zdzisława Orłowskiego. Pierwsze dźwięki powstały w Krakowie, obecnie Zebra tworzy we Wrocławiu. Zespół eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest szeroko pojęty dub!
Najnowsza produkcja zespołu to żywy obraz ewolucji, jakiej Zebra uległa od czasu debiutanckiego krążka "Dream Walking". Poprzednia płyta narobiła sporo zamieszania na polskiej scenie dubowej i spotkała się z doskonałym przyjęciem publiczności, w oczach recenzentów urastając do rangi zjawiska. Pomimo braku kontraktu z jakąkolwiek wytwórnią, Zebra była mile widziana na wielu dużych festiwalach w kraju i za granicą. W efekcie, od końca 2010 roku do chwili obecnej, września 2012, formacja zagrała ponad 100 koncertów. Można powiedzieć, że Zebra koncertowała nieustannie i bez wytchnienia grając między innymi na takich festiwalach muzycznych w Polsce jak: Bielawa "Regałowisko" czy "Summer Fall Festival" w Płocku. Poza tym zespół wypracował również grono fanów w Czechach, gdzie zagrał m.in. na "TeOpate Fest". Pomimo że album "Dream Walking" zaistniał jedynie w internecie, ludzie śpiewali teksty piosenek nawet podczas koncertu na Fuerteventurze, utwory Zebry nadawały również hiszpańskie i francuskie stacje radiowe.

Podczas koncertu 12 stycznia w Jazgocie, ZEBRA zaprezentuje materiał z nowej płyty, tym razem występując w soundsystemowym 5 osobowym składzie:
Zdzisław Orłowski - live mix, gitary, melodica
Natalia Norko - wokal
Karol Gola - saksofon tenorowy; saksofon sopranowy, flet poprzeczny, wokal
Bartosz Pernal - puzon
Łukasz Dembiński - djembe, perkusjonalia

Wielobarwny wachlarz doświadczeń, którymi delektowała się przez dwa lata Zebra znajduje swoje odbicie na nowym krążku. Spoiwem twórczości wciąż pozostaje elastyczny i chłonny dub. Autorem wszystkich kompozycji jest niezmiennie Zdzisław Orłowski, w kooperacji z Natalią Norko, której teksty aktywnie współkształtują ostateczne brzmienie. Zebra sięga także po polską poezję tworząc swoją interpretację wiersza Andrzeja Bursy (Pedagogika). Całokształt dopełniają teksty dwóch wyjątkowych kobiet Blank (Ananke) i duńskiej artystki Nini Julia Bang związanej z wrocławskim Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, która gościnnie zaśpiewała w dwóch utworach na płycie (Intro, Music).

Naokoło zmienia się wszystko. Skład rozrósł się do 8 osób, w końcu pojawia się sporo żywych instrumentów: perkusja, djembe, puzon, saksofon, flet poprzeczny, Klawisz, kontrabas, gitara Basowa, melodica, co da z pewnością więcej swobody podczas koncertów. Na płycie dzięki temu usłyszycie zdecydowanie więcej grania niż na "Dream Walking". 12 utworów z "Electronic Heart" zarejestrowane i zmiksowane zostało w "The Rolling Tapes Studio" pod czujnym "uchem" Marka Szwarca, który swoje doświadczenie zdobywał wśród najwybitniejszych realizatorów w takich studiach jak berliński filmowy Babelsberg, studio Bruce Swediena na Florydzie czy sale BBC. Album wyprodukowali Zdzisław Orłowski oraz Marek Szwarc.
Za mastering płyty odpowiada Marcin Bors ze studia Fonoplastylkon, odpowiedzialnego między innymi z brzmienie albumów ludzi takich jak HEY, Gaba Kulka, Lao Chce, Czesław Śpiewa czy Myslovitz.

Zobacz i posłuchaj


REWOLUCJA pierwszy klip z płyty ELECTRONIC HEART

GHOSTS drugi klip z płyty ELECTRONIC HEART

Zapraszamy do Szklarskiej Poręby!

DATA: 12 stycznia 2013 (sobota)
START: godz. 21
MIEJSCE: Klub JAZGOT, ul. Objazdowa 1, Szklarska Poręba
BILETY: 15 zł

Źródło: Foliba Management

Tagi: · koncert · Szklarska Poręba

· www.folibamanagement.com · www.jazgot.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław